Cios w potencjał Rosji. Ukraina zestrzeliła samolot zwiadowczy A-50U

2024-02-23, 21:29

Cios w potencjał Rosji. Ukraina zestrzeliła samolot zwiadowczy A-50U
Ukraina zestrzeliła rosyjski samolot A-50U. Foto: PAP/SERGEI ILNITSKY

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że zestrzeliły rosyjski samolot zwiadowczy A-50, w odnowionej wersji A-50U. Dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk przekazał, że doszło do tego we współpracy z ukraińskim wywiadem wojskowym. Według Ukrainy jest to poważny cios w potencjał i możliwości Rosji.

A-50U to odnowiona wersja samolotu A-50. Maszyna miała zostać trafiona w regionie wybrzeża Morza Azowskiego - około 200 kilometrów od linii frontu.

Do rozbicia miało dojść nad południową Rosją - nieopodal miejscowości Jejsk w Kraju Krasnodarskim. Moskwa nie przekazała żadnych informacji w tej sprawie, jednak pojawiły się doniesienia o pożarze w regionie krasnodarskim po katastrofie lotniczej.

Także w styczniu Ukraińcy informowali o zestrzeleniu A-50. Wtedy maszyna spadła do Morza Azowskiego. Rosjanie wtedy zaprzeczali. Rok temu jeden z samolotów A-50 został uszkodzony, znajdując się na jednym z białoruskich lotnisk. Jak się szacuje, Rosji zostało około 10 takich maszyn.

Samoloty wczesnego ostrzegania

A-50 to samoloty wczesnego ostrzegania, które zostały opracowane jeszcze w Związku Radzieckim pod koniec lat 70. XX wieku. Zmodernizowane modele A-50U pochodzą z 2011 roku. Najnowsza jednostka została przekazana rosyjskiemu wojsku we wrześniu ubiegłego roku.

Maszyny tego typu poruszają się zwykle w odległości do kilkuset kilometrów od stref działań wojennych. Ich głównym zadaniem jest prowadzenie rozpoznania na niskich wysokościach i zapewnianie wsparcia w namierzaniu celów, przede wszystkim w powietrzu.

Koszt takiego samolotu to 350 milionów dolarów.

Czytaj także:

IAR,pkur

Polecane

Wróć do strony głównej