Spotkanie Tusk-Trudeau. Premier: Europa i Polska muszą być w stanie obronić się przed Rosją
Europa w ciągu najbliższych miesięcy musi być w stanie obronić się przed Rosją. O takiej konieczności premier Donald Tusk mówił podczas wspólnej konferencji prasowej z przebywającym w Warszawie premierem Kanady, Justinem Trudeau.
2024-02-26, 13:35
Premier Donald Tusk powiedział po spotkaniu z Justinem Trudeau, że Polska i Kanada zajmują takie samo stanowisko w kwestiach geopolitycznych. Premier Kanady odwiedził Warszawę, w drodze powrotnej z Kijowa.
Wojna w Ukrainie. Europa może stać się następną ofiarą agresji Rosji
Polski premier podkreślił, że jeśli w ciągu miesięcy Europa nie zwiększy swoich zdolności w zakresie obrony, produkcji amunicji i broni, to stanie się następną ofiarą agresji rosyjskiej. Donald Tusk oświadczył, że Europa i Polska są w stanie sprostać takim wyzwaniom zarówno pod względem finansowym, technologicznym, populacyjnym, jak i naukowym.
- Polska będzie tutaj bardzo konsekwentna, biorąc pod uwagę możliwe zdarzenia na mapie świata - w tym wybory w wielu państwach - tym bardziej niezależnie od wyniku tych wyborów Europa i Polska muszą być w stanie obronić się przed Rosją. Starczy nam i pieniędzy, technologii, siły gospodarczej, pod każdym względem - od populacji począwszy, po finanse i naukę skończywszy. We wszystkich tych aspektach jesteśmy od Rosji silniejsi. Musimy tylko to wreszcie zrozumieć i skoordynować nasze działania - ppodkreślał.
Posłuchaj
Polska będzie zwiększała swoje możliwości obronne. Tusk: chcemy budować własne bezpieczeństwo
Premier powiedział, że Polska należy do liderów NATO w zakresie przekazywanej na obronność części swojego Produktu Krajowego Brutto. Donald Tusk dodał, że w trosce o własne bezpieczeństwo Polska nadal będzie zwiększała swoje możliwości obronne. - Jesteśmy rekordzistami w tej chwili w Europie, być może na świecie i będziemy kontynuować ten wysiłek z oczywistych względów. Chcemy pomagać Ukrainie, ale chcemy też przede wszystkim budować własne bezpieczeństwo. Nikt nas z tego obowiązku nie zwolni - zaznaczył.
REKLAMA
Posłuchaj
Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. Napaść Rosji stanowi eskalację konfliktu, który rozpoczął się w 2014 roku po wydarzeniach tzw. Euromajdanu, gdy prorosyjskie władze Ukrainy zostały zmuszone do oddania władzy, a w demokratycznych wyborach zwyciężyły siły opowiadające się m.in. za zacieśnieniem współpracy z Unią Europejską.
REKLAMA