Wojna w Ukrainie. Prezydent Zełenski: nikt z nas nie pozwoli na koniec naszego kraju

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Ukraińców w drugą rocznicę pełnowymiarowej agresji na ich kraj. Specjalne wystąpienie nagrał w podkijowskim Hostomlu, w którym przed dwoma laty rozegrała się bitwa o lotnisko, którą Ukraińcy wygrali. Prezydent przyjechał tam z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierami Włoch, Kanady i Belgii.

2024-02-24, 12:50

Wojna w Ukrainie. Prezydent Zełenski: nikt z nas nie pozwoli na koniec naszego kraju
Skutki ataku rosyjskiego drona w Odessie. Foto: PAP/Alena Solomonova/X/Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський @ZelenskyyUa

- Ukraina już przeżyła 730 dni bólu, ale jednocześnie 730 dni nadziei na najwyższą sprawiedliwość, która polega na tym, że wszyscy mamy różne historie początku tej wojny, ale jej finał powinien być tylko jeden: zwycięstwo. I będzie - oświadczył Zełenski w materiale wideo nagranym na lotnisku w Hostomlu i zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Prezydent podkreślił, że każdy Ukrainiec ma niestety kogoś, czyją pamięć może uczcić milczeniem. - I wszyscy razem skłaniamy głowy - oznajmił.

Zwycięstwo Ukraińców? "Uda się nam"

Podkreślając, że Ukraina po dwóch latach wojny jest o 730 dni bliższa zwycięstwa, zapewnił: "Uda się nam. Tu, w tym miejscu, człowiek jak nigdzie rozumie, że metal może nie wytrzymać, ale nie Ukraińcy". - Można spalić samolot, ale nie sposób unicestwić nadziei, z którą każdy z nas zasypia i się budzi - powiedział.

Zwracając się do swoich rodaków słowami "wielki narodzie wielkiego kraju", oświadczył, że jest nieprawdopodobnie dumny z każdego Ukraińca i Ukrainki i w każdego z nich wierzy. - Każdy normalny człowiek chce, żeby wojna się zakończyła. Ale nikt z nas nie pozwoli, by zakończyła się nasza Ukraina - zaznaczył.

REKLAMA

Miejscowość Hostomel w obwodzie kijowskim, gdzie znajduje się lotnisko koncernu Antonow, stała się jednym z najważniejszych celów rosyjskiej inwazji w pierwszych dniach wojny, rozpoczętej 24 lutego 2022 roku. Walki o Hostomel trwały do końca marca. 1 kwietnia rosyjscy najeźdźcy opuścili miasteczko.

Na lotnisku w Hostomlu znajduje się wrak zniszczonego przez Rosjan samolotu An-225 Mrija, uznawanego przed inwazją za największy samolot transportowy świata.

Dwa lata wojny w Ukrainie

24 lutego 2022 roku wojska Putina, gromadzone przy ukraińskiej granicy od jesieni 2021, ruszyły do natarcia. Atak nastąpił także z terytorium Białorusi. Było to spotęgowanie rosyjskich działań z 2014 roku - aneksji Krymu i wojny na wschodzie Ukrainy.

Przez dwa lata pełnoskalowej wojny zginęło tysiące ludzi, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

REKLAMA

Czytaj więcej:

IAR/PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej