"Wejście Szwecji do NATO zwiększa bezpieczeństwo Polski". Ekspert nie ma wątpliwości
- Wejście Szwecji do NATO wzmacnia wschodnią flankę i zwiększa bezpieczeństwo Polski - ocenił Robert Pszczel, ekspert w dziedzinie wojskowości z Ośrodka Studiów Wschodnich, który przez ponad 20 lat pracował w kwaterze głównej Sojuszu, był też szefem biura informacyjnego NATO w Moskwie.
2024-02-26, 20:55
W poniedziałek węgierski parlament zgodził się na przyjęcie Szwecji do Sojuszu. Węgry są ostatnim krajem, który ratyfikował dokumenty akcesyjne.
Robert Pszczel w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką zwrócił uwagę, że Szwedzi mają zbieżne z Polakami poglądy na zagrożenie ze strony Rosji i mają dobrze rozwinięte siły zbrojne i że położenie Szwecji ma ogromne znaczenie.
- Szwecja jako pełnoprawny człowiek dopina tak zwany odcinek Morza Bałtyckiego i właściwie całą flankę bałtycką. Szwecja ma określony potencjał, jeśli chodzi o siły zbrojne, ale również i o przemysł obronny. My potrzebujemy wsparcia z każdego punktu, bo wyzwania są bardzo poważne, szczególnie dla flanki północnej i wschodniej. Zwłaszcza z perspektywy państw takich jak Polska to jest szczególnie dobra wiadomość i istotny konkret, który w dzisiejszych czasach ma duże znaczenie - podkreślił Robert Pszczel.
Szwecja w NATO. "To zła wiadomość dla Rosji"
Zaznaczył, że Szwecja nie jest krajem wielkości Francji czy Wielkiej Brytanii, ale i tak ma znaczący potencjał i jest to zła wiadomość dla Rosji.
REKLAMA
- Jestem święcie przekonany, że usłyszymy wiele różnych nie tylko cierpkich uwag, ale jak to zwykle bywa kolejnych gróźb ze strony Kremla pod adresem Szwecji, bo oczywiście Moskwa na własne życzenie sprokurowała to członkostwo, ale ono będzie sprawiało Rosji dodatkowy problem, a biorąc pod uwagę drapieżną politykę rosyjską to ma znaczenie - powiedział Robert Pszczel.
Posłuchaj
Szwecja złożyła wniosek o przyjęcie do NATO razem z Finlandią, kilka miesięcy po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Dwa nordyckie kraje porzuciły tym samym wieloletnią tradycję neutralności. Finlandia jest w Sojuszu Północnoatlantyckim od kwietnia ubiegłego roku. Szwecja musiała poczekać dłużej, by stać się 32. krajem członkowskim, bo najpierw Turcja, a później Węgry długo zwlekały z wydaniem ostatecznej zgody.
- Estonia. Rosyjscy pogranicznicy wymagają podpisania cyrografu. Zatrzymują wszystkich, co nie popierają wojny
- Szwecja. Alarmujący raport. 62 tys. osób związanych z gangami
- W Danii umorzono śledztwo w sprawie eksplozji Nord Stream. Poznaliśmy przyczynę
dn/IAR/wmkor
REKLAMA