Strefa Gazy. Zawieszenie broni do przyszłego poniedziałku. Biden: blisko porozumienia w tej sprawie

2024-02-27, 01:00

Strefa Gazy. Zawieszenie broni do przyszłego poniedziałku. Biden: blisko porozumienia w tej sprawie
Joe Biden: mam nadzieję na zawieszenie broni w Strefie Gazy do przyszłego poniedziałku. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER & PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że "ma nadzieję" na zawieszenie broni w Strefie Gazy "do przyszłego poniedziałku". Zaznaczył, że trwają rozmowy w sprawie porozumienia, które miałoby obejmować uwolnienie izraelskich zakładników.

- Mój doradca ds. bezpieczeństwa narodowego powiedział mi, że jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia, ale nie jest ono jeszcze przesądzone. Mam nadzieję, że do przyszłego poniedziałku będziemy mieli zawieszenie broni - powiedział amerykański prezydent dziennikarzom podczas wizyty w Nowym Jorku.

O zawieszenie broni w Strefie Gazy, a także wstrzymanie ofensywy Izraela w Rafah zaapelował sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Antonio Guterres przed Radą Praw Człowieka ONZ wezwał również do bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników.

Dziesiątki tysięcy cywilów, w tym kobiet i dzieci, zostało zabitych w Gazie. Pomoc humanitarna jest całkowicie niewystarczająca. Rafah jest centrum operacji humanitarnej, zarządzanej przez Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie. Otwarta ofensywa Izraela na to miasto nie tylko będzie straszliwa dla ponad miliona skrywających się tam palestyńskich cywilów. To będzie również gwóźdź do trumny naszych programów pomocowych - powiedział.

Zobacz również:

Raport Izraela

Izrael złożył w poniedziałek w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości (MTS) w Hadze raport opisujący działania podjęte w reakcji na orzeczenie Trybunału, który nakazał Izraelowi zrobić wszystko co w jego mocy, aby zapobiec śmierci, zniszczeniu i wszelkim aktom ludobójstwa wobec Palestyńczyków w Gazie.

Izraelski urzędnik, który o tym poinformował, nie ujawnił treści raportu, złożonego zaledwie na kilka godzin przed upłynięciem wyznaczonego przez MTS terminu - podała agencja Reutera. 

ms/PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej