Komisje śledcze. Marek Wróbel: afera wizowa z większym potencjałem niż sprawa wyborów kopertowych

2024-02-28, 13:05

Komisje śledcze. Marek Wróbel: afera wizowa z większym potencjałem niż sprawa wyborów kopertowych
Szef komisji ds. afery wizowej Michał Szczerba (C) oraz jego zastępcy Daniel Milewski (L) i Marek Sowa (P) na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej ws. tzw. afery wizowej. Warszawa, 27.02.2024. . Foto: PAP/Marcin Obara

- Sprawa afery wizowej jest bardziej zrozumiała, ma większy potencjał niż afera z wyborami kopertowymi, ale nadal jest on bardzo mały. Mamy wybory samorządowe, tematy, które rzeczywiście interesują opinię publiczną, jak protesty rolników, kwestie wojny w Ukrainie. Temat wydanych kiedyś kilkuset wiz w tym ginie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

Były Konsul Generalny RP w Mumbaju Damian Irzyk był trzecim świadkiem przesłuchanym przez sejmową komisję śledczą badającą kulisy afery wizowej. Z jego zeznań wynika, że otrzymywał prośby od współpracowników byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, aby przyspieszyć proces wydawania wiz w przypadku grupy tak zwanych filmowców z Indii. Damian Irzyk mówił również, że był w tej sprawie poddawany naciskom ze strony urzędników MSZ.

Komisja ds. wyborów z "najsłabszym potencjałem politycznym"

Marek Wróbel komentował posiedzenia komisji śledczych. - Komisja ds. wyborów kopertowych ma najsłabszy potencjał polityczny ze względy na dość abstrakcyjny charakter problemu, mało zrozumiały, mało dotykający przeciętnych ludzi. Może dojdzie ona do jakiejś prawdy, ale ta prawda wsiąknie w infosferę i niewiele będzie z tego wynikać (…). Komisja mało ustali, ale mało kogo będzie to interesować. Komisje śledcze mają cel polityczny, to ciała dochodzeniowe, w których zasiadają zainteresowani, siłą rzeczy mają charakter polityczny - mówił gość audycji.

Afera wizowa. "Komunikat jest prostszy i bardziej klarowny"

 - Tu komunikat jest prostszy i bardziej klarowny, ktoś wydawał wizy nie tak, jak trzeba, to łączy się w świadomości publicznej z problemem migracji, który jest dobrze rozpoznawalny i ważny. Tylko to nadal nie jest wielki potencjał, zwłaszcza jeśli na koniec dochodzi do tego, że chodzi o 600 wiz, a taka liczba krąży (…) w kampanii wyborczej mówiono o liczbach rzędu setek tysięcy wiz. To "kapiszonizacja" tego zagadnienia. - stwierdził Wróbel.

Posłuchaj

Marek Wróbel (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 22:38
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

W poniedziałek wieczorem sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej zakończyła niejawne przesłuchanie Edgara Kobosa, współpracownika b. wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka. Przesłuchanie trwało 4,5 godziny, uzyskaliśmy wyczerpujące odpowiedzi i nową wiedzę - powiedział szef komisji Michał Szczerba (KO).

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

ProwadzącyPaweł Zieliński

Gość: Marek Wróbel

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 10.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej