Prawybory w USA. Jest decyzja sądu w sprawie Donalda Trumpa. "Historyczne zwycięstwo"

2024-02-29, 07:41

Prawybory w USA. Jest decyzja sądu w sprawie Donalda Trumpa. "Historyczne zwycięstwo"
Sędzia z Illinois wydała wyrok wykluczający Trumpa z prawyborów w tym stanie. Foto: Andrew Harnik/Associated Press/East News

Sędzia z Illinois zakazał umieszczenia Donalda Trumpa na liście wyborczej w prawyborach prezydenckich Partii Republikańskiej w tym stanie w środkowej części USA. Uzasadniła to rolą, jaką odegrał w zamieszkach na Kapitolu 6 stycznia 2021 roku, ale odroczyła wykonanie wyroku do czasu apelacji Trumpa.

Tracie Porter, sędzia okręgowa w hrabstwie Cook, stanęła po stronie wyborców z Illinois, którzy argumentowali, że były prezydent powinien zostać wykluczony z list zarówno w marcowych prawyborach, jak i w wyborach prezydenckich 5 listopada za naruszenie 14. poprawki do konstytucji USA.

Poprawka zabrania m.in. zajmowania stanowisk publicznych każdemu, kto złożył przysięgę na konstytucję USA, a następnie "uczestniczył w powstaniu lub rebelii przeciwko niej, albo udzielił pomocy lub schronienia jej wrogom".

Reuters podkreśla, że sprawę z Illinois i podobne z Kolorado i Maine prawdopodobnie rozstrzygnie Sąd Najwyższy USA. Wysłuchał on łączących się z tym argumentów 8 lutego.

"Historyczne zwycięstwo" czy "niekonstytucyjny wyrok"?

Grupa adwokacka z Illinois pod nazwą Free Speech For People, która przewodziła wysiłkom dotyczącym dyskwalifikacji Trumpa, uznała wyrok jako "historyczne zwycięstwo". Rzecznik jego kampanii wyborczej podkreślił natomiast, że "jest to niekonstytucyjny wyrok, który szybko unieważnimy".

"Wspierający Trumpa zwolennicy 6 stycznia 2021 r. zaatakowali policję i szturmowali Kapitol w próbie uniemożliwienia Kongresowi zatwierdzenia zwycięstwa wyborczego Demokraty Joe Bidena. Trump wygłosił do nich wcześniej jątrzące przemówienia, wzywając, żeby udali się na Kapitol i »walczyli jak diabli«" - przypomina agencja Reutera.

Czytaj także:

PAP/łl

Polecane

Wróć do strony głównej