Były polityk Konfederacji o Trumpie: powinien pisać podręczniki z marketingu politycznego

2024-02-21, 20:23

Były polityk Konfederacji o Trumpie: powinien pisać podręczniki z marketingu politycznego
Dziambor: analizuję konkretne wypowiedzi Trumpa i ich wpływ na rzeczywistość. Foto: mat. promocyjne

- Książka jest naukową analizą powstania i sukcesu, później upadku Donalda Trumpa. To lektura dla osób, które oczekują fachowego podejścia do Trumpa. Niestety w przestrzeni publicznej oceniamy go przez pryzmat emocji, które w nas wzbudza - mówił w Polskim Radiu 24 były polityk Konfederacji Artur Dziambor, autor książki "Donald Trump. Jak to się stało?".

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że na chłodno podchodzi do wypowiedzi Donalda Trumpa, np. dotyczących finansowania NATO.

- On nie mówi do Polaków czy Ukraińców. On zwracał się do amerykańskich wyborców, którzy właśnie takiej postawy oczekują od reprezentanta republikanów. Trump kandyduje przecież na prezydenta USA, nie na prezydenta świata. Tak naprawdę był to też prztyczek nos dla niemieckiej polityki obronnej. Akurat Polska dostosowała się do wymogu przeznaczania 2 proc. PKB na obronność. Powinniśmy podchodzić do tego bez emocji, które zostały wzbudzone, bo wypowiedź została odczytana jako skandaliczna deklaracja wspierania Putina. Nic z tych rzeczy nie miało miejsca - powiedział Dziambor. 

Artur Dziambor: Trump i współpracownicy powinni pisać podręczniki z propagandy

Książka Artura Dziambora stanowi najważniejsze jak dotąd osiągnięcie naukowe byłego lidera Konfederacji, a jednocześnie zapewnia lekturę dla wszystkich zainteresowanych marketingiem politycznym. Temat i główny bohater nie są przypadkowe. Autor uważa Donalda Trumpa za geniusza w dziedzinie kreowania politycznego wizerunku, przekazu i budowania marki osobistej. Jego książka nie skupia się na ocenie działań politycznych Trumpa, lecz na analizie zgodności głoszonych przez niego haseł i podejmowanych działań z oczekiwaniami elektoratu.

- Trump wymknął się systemowi. Został prezydentem wbrew establishmentowi republikanów, którzy musieli się z tym pogodzić. To, jak buduje swoją postać, jest fenomenem w sensie kreowania wizerunku politycznego. O tym jest ta książka. Analizuję jego konkretne wypowiedzi i ich wpływ na rzeczywistość. Jak Trump radził sobie przed prezydenturą, jak niszczył swoich przeciwników, którzy de facto są jego sprzymierzeńcami. Z punktu widzenia marketingu politycznego i wyczucia wyborców, Trump i współpracownicy powinni pisać podręczniki z propagandy - tłumaczył Dziambor.   

Posłuchaj

Artur Dziambor gościem Michała Wróblewskiego (Stan rzeczy) 23:37
+
Dodaj do playlisty

Prezydentura Trumpa

Donald Trump był 45. prezydentem USA. W 2020 roku, ubiegając się o reelekcję, przegrał wybory prezydenckie z Joe Bidenem. Obecnie ponownie ubiega się o nominację Partii Republikańskiej, aby wystartować w wyborach 2024 roku.

Wśród wszystkich kandydatów republikanów Trump cieszy się największym poparciem, jednak polityk ma również bardzo liczny elektorat negatywny. Koniec kadencji Donalda Trumpa w sposób szczególnie niechlubny zapisał się w historii Stanów Zjednoczonych. Po przegranych wyborach wciąż urzędujący prezydent próbował doprowadzić do ich unieważnienia, a także inspirował ludzi do agresywnych protestów, które doprowadziły m.in. do szturmu na Kapitol.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski

Gość: Artur Dziambor

Data emisji: 21.02.2024

Godzina emisji: 19.33

PR24

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej