Naddniestrze apeluje do Rosji o pomoc. ISW: Moskwa to wykorzysta do działań hybrydowych

2024-02-29, 08:40

Naddniestrze apeluje do Rosji o pomoc. ISW: Moskwa to wykorzysta do działań hybrydowych
Kongres deputowanych separatystycznego Naddniestrza. Tyraspol, 28 lutego 2024 r.Foto: STRINGER/AFP/East News

Istnieje kilka scenariuszy rozwoju wydarzeń w związku z apelem Naddniestrza o pomoc wysłanym do Rosji. Najbardziej prawdopodobne wydaje się wykorzystanie przez Moskwę tego wezwania do wzmocnienia działań hybrydowych - analizuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Celem rosyjskich operacji hybrydowych jest destabilizacja i dalsza polaryzacja Mołdawii przed tegorocznymi rozmowami akcesyjnymi UE-Mołdawia i wyborami prezydenckimi w tym kraju - podkreślają eksperci think tanku.

Za najbardziej niebezpieczny scenariusz rozwoju wydarzeń ISW uznaje możliwe podjęcie przez Kreml decyzji o formalnej aneksji Naddniestrza, by usprawiedliwić wojskową interwencję przeciwko Mołdawii w perspektywie długoterminowej.

Inne scenariusze

ISW pisze, że Moskwa może też nie podjąć żadnych natychmiastowych działań w związku ze środowym apelem, chcąc utrzymać status quo między Tyraspolem i Kiszyniowem. Kreml może również zwiększyć presję dyplomatyczną na Mołdawię, która zniosła ulgi celne dla Naddniestrza.

Kolejny zaprezentowany przez analityków scenariusz zakłada wysłanie przez Rosję dodatkowego wsparcia militarnego do Naddniestrza. Jednak - jak zaznaczają eksperci - nie wiadomo, w jaki sposób sprzęt czy personel miałyby zostać tam przetransportowane. Rosja musiałaby wykorzystać przestrzeń powietrzną Ukrainy czy Rumunii albo podjąć próbę dużej operacji lądowej w obwodzie odeskim na południu Ukrainy. Ten ostatni wariant ISW ocenia jako mało prawdopodobny, ponieważ wiązałby się z odciągnięciem sił rosyjskich ze wschodu Ukrainy.

W środę deputowani z separatystycznego Naddniestrza zwrócili się do Rosji o podjęcie kroków w celu "obrony" tego regionu w warunkach "wojny gospodarczej", rozpoczętej przez Kiszyniów.

Czytaj także:

PAP/łl

Polecane

Wróć do strony głównej