Komfort ciszy na co dzień. Sposoby na walkę z hałasem w mieszkaniu. Eksperci wskazują na drzewa
Od akustyki architektonicznej zależy, co będziemy słyszeli we wnętrzach, w których mieszkamy, pracujemy, uczymy się, czy wypoczywamy. A to, co będziemy słyszeli, nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie, zaangażowanie i efektywność w pracy, a czasem nawet na zdrowie. O akustyce budynków i hałasie otaczającej nas codzienności rozmawiali w Polskim Radiu 24 Henryk Kwapisz ze Stowarzyszenia Komfort Ciszy i Krzysztof Moreń ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze.
2024-02-29, 09:48
- W przypadku istniejących budynków, poprawa ich izolacyjności akustycznej jest prawie niewykonalna - powiedział w Polskim Radiu 24 Henryk Kwapisz ze Stowarzyszenia Komfort Ciszy. - Oczywiście, można wymienić okna na takie o lepiej izolacyjności akustycznej, ale pamiętajmy o tym, że latem te okna otwieramy, a wtedy nie chronią nas one przed hałasem. W przeważającej części budynków nie jest możliwe poprawienie ich izolacyjności akustycznej - dodał.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nowobudowane warszawskie mieszkania poprawiły się pod względem zagwarantowania komfortu ciszy. - Często widzimy budynki z podwójną elewacją, czyli elewację szklaną przed tą z oknami. Ludzie często stawiają rowery na tych loggiach, ale to zabezpiecza przed hałasem - zaznaczył. - Jeśli my, osoby kupujące mieszkania, nie będą wymagać od deweloperów, by ci budowali mieszkania lepsze pod względem izolacyjności akustycznej, to zmiana będzie niezauważalna - dodał Henryk Kwapisz.
Znaczenie zieleni dla komfortu akustycznego. Ekspert radzi: drzewa pochłaniają dźwięk
Pytany, jak sprawdzić, czy mieszkanie, które planujemy kupić, jest dobrze izolowane akustycznie, Krzysztof Moreń ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze poradził badanie decybelomierzem. Zwrócił też uwagę na istotną rolę zieleni za oknem. - Im więcej drzew mamy wokół miejsca zamieszkania, tym bardziej poprawia się komfort ciszy. Zimą jest niewielkie rozproszenie, ale latem, kiedy jest dużo liści i drzew, mamy nie tylko ciszej, ale i zdrowiej, bo powietrze jest czystsze i wilgotniejsze, a jednocześnie hałas jest tłumiony - dodał.
By odpocząć od hałasu, dobrze jest wyjechać jakieś ciche miejsce, raz na jakiś czas zrobić sobie "dźwiękowe sanatorium" - zaznaczył gość Polskiego Radia. - Jeżeli mamy możliwość iść na spacer, wybierzmy miejsce z ciszą. To nie musi być park, to mogą być obrzeża warszawy, dokąd wybierzemy się na wycieczkę np. rowerową- tak, żebyśmy mieli nie tylko ciszę i spokój, ale też komfort - dodał Krzysztof Moreń.
REKLAMA
Więcej w nagraniu
Posłuchaj
Czytaj także:
- Jak działa cisza na rozwój dziecka?
- Dąb Dunin niszczeje. Reportaż "Strażnik czasu" [POSŁUCHAJ]
- Prace porządkowe w ogrodzie zimą. Wbrew pozorom jest co robić
***
Audycja: "Słowem wszystko o samorządach"
Prowadzący: Karol Surówka
Goście: Henryk Kwapisz (Stowarzyszenie Komfort Ciszy), Krzysztof Moreń (Zielone Mazowsze)
REKLAMA
Data emisji: 29.02.2024
Godzina emisji: 8.33
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA