Polska dołącza do Prokuratury Europejskiej. Jest decyzja KE. "To umocni naszą pozycję"
Komisja Europejska podjęła decyzję potwierdzającą udział Polski w Prokuraturze Europejskiej. O zamiarze KE w tej sprawie informowała w czwartek rano korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
2024-02-29, 14:05
Wcześniej polski rząd przyjął stanowisko w sprawie notyfikacji przez Polskę zamiaru uczestnictwa. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zakomunikowała równocześnie, że przystąpienie do tej organizacji umocni pozycję Polski, jako zaufanego partnera angażującego się we wszelkie działania, które zwalczają nadużycia finansowe na szkodę Unii Europejskiej.
Polska dołącza do Prokuratury Europejskiej. "Umocnienie pozycji Polski"
Wskazano, że Prokuratura Europejska prowadzi postępowania dotyczące transgranicznych nadużyć finansowych na szkodę UE. Chodzi m.in. o fundusze unijne oraz transgraniczne oszustwa związane z podatkiem VAT. EPPO współpracuje z odpowiednimi instytucjami, w tym z policją, organami podatkowymi czy celnymi państw członkowskich.
Jak uzasadniono w komunikacie, przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej pozwoli na bardziej efektywne ściganie przestępstw finansowych w UE, które stanowią jednocześnie przestępstwa na szkodę europejskich, w tym polskich podatników.
Polska współpracowała z Prokuraturą Europejską tylko częściowo
Zauważono, że dotychczas polskie organy ścigania prowadziły współpracę z Prokuraturą Europejską jedynie na poziomie technicznym, a dotychczasowe instrumenty współpracy nie zawsze umożliwiały kompleksowe przeprowadzenie krajowych postępowań w sprawach o wymiarze transgranicznym.
REKLAMA
W pracach Prokuratury Europejskiej uczestniczą 22 kraje.
- Dołączenie Polski do Prokuratury Europejskiej. Bodnar: we wtorek kolejne ważne ogłoszenie
- Krzysztof Bosak: plany Adama Bodnara ws. praworządności zna Bruksela, ale nie polski Sejm
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA