Niebieska kartka nie przejdzie? Miała być rewolucja, jest sprzeciw FIFA

2024-03-02, 11:01

Niebieska kartka nie przejdzie? Miała być rewolucja, jest sprzeciw FIFA
Gianni Infantino jest przeciwny wprowadzeniu niebieskiej kartki. Foto: Nikku/Xinhua News Agency/Forum

Niebieska kartka miała być rewolucją w piłce nożnej, jednak FIFA jest przeciwna wprowadzeniu tego innowacyjnego pomysłu. "Ten temat dla nas nie istnieje" - oświadczył Gianni Infantino.

Przepis, który dotyczył wprowadzenia niebieskiej kartki, był określany jako "ławka karna" (ang. sin bin), na której mieliby zasiadać zawodnicy wykluczeni z gry czasowo na 10 minut - podobnie jak ma to miejsce np. w hokeju na lodzie. Karane byłaby faule taktyczne, uniemożliwiające szybki atak lub za obrazę sędziego głównego.

O temacie niebieskiej kartki mówiło się już od dłuższego czasu, w lutym "The Telegraph" poinformował, że  Międzynarodowa Rada Piłki Nożnej (IFAB) ma ogłosić wprowadzenie do przepisów tej kary. Wcześniej o podobnych zmianach w przepisach dyskutowano we Francji, tam jednak dyskutowano o białej kartce. Według informacji, które się pojawiały, poligonem testowym dla zmian ma być sezon 2024/25.

W sobotę odbywa się zgromadzenie IFAB, podczas którego ma zapaść decyzja o wdrożeniu niebieskich kartek w niektórych profesjonalnych rozgrywkach. Głos w tej sprawie zabrał jednak Gianni Infantino. Szef FIFA powiedział jasno - temat na tę chwilę pozostaje w sferze abstrakcji. 

- Nie będzie żadnych niebieskich kartek w elitarnych rozgrywkach. Ten temat dla nas nie istnieje. FIFA jest im całkowicie przeciwna. Jeszcze do niedawna nawet o tym nie wiedziałem, jako szef FIFA, a FIFA ma coś do powiedzenia w IFAB. Jeśli szukacie nagłówka, to proponuję: "Czerwona kartka dla niebieskiej kartki" - powiedział w piątek dziennikarzom Infantino, zaznaczając jednocześnie, że FIFA zawsze jest gotowa na dyskusje o nowych pomysłach i propozycjach.

- Ale trzeba też chronić ducha i tradycję tego sportu. Nie ma czegoś takiego jak niebieska kartka - powtórzył.

Otwartość FIFA jeśli chodzi o zmiany może być uznana za kwestię dyskusyjną, jednak jeśli chodzi o fakty, to entuzjastom niebieskiej kartki można zalecić dużo cierpliwości w oczekiwaniu na to, aż zobaczą nowe przepisy w akcji.

Zgromadzenie IFAB odbywa się w szkockiej miejscowości Loch Lomond nieopodal Glasgow.

Czytaj także:

ps

Polecane

Wróć do strony głównej