Spotkanie szefów MSZ Słowacji i Rosji. Opozycja zarzuca rządowi łamanie solidarności europejskiej
Słowacki minister spraw zagranicznych Juraj Blanár spotkał się z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Ministrowie rozmawiali ze sobą w kuluarach forum dyplomatycznego w tureckiej Antalyi.
2024-03-03, 00:19
Słowacki minister spraw zagranicznych Juraj Blanár spotkał się z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Ministrowie rozmawiali ze sobą w kuluarach forum dyplomatycznego w tureckiej Antalyi.
Spotkanie ministrów SZ Słowacji i Rosji
Słowacki MSZ przekazał, że rozmowa ministrów odbyła się z inicjatywy strony rosyjskiej.
Juraj Blanár miał wezwać do wznowienia rozmów pokojowych pomiędzy Rosją i Ukrainą oraz do zakończenia walk. Podkreślił stanowisko rządu w Bratysławie, według którego wojna na Ukrainie nie ma rozwiązania militarnego. - To, co wydarzyło się na Ukrainie, nie powinno mieć nigdy miejsca - miał powiedzieć Ławrowowi Blanár, cytowany w komunikacie MSZ.
Rosyjski resort dyplomacji poinformował, że ministrowie wymienili poglądy w sprawie najbardziej palących kwestii międzynarodowych, w tym sytuacji na Ukrainie. Strona rosyjska potwierdziła gotowość wznowienia stosunków ze Słowacją na poziomie parlamentarnym.
REKLAMA
Robert Fico: Słowacja prowadzi "zrównoważoną politykę"
Do spotkania ministrów spraw zagranicznych odniósł się premier Słowacji Robert Fico, który uznał je za przykład zrównoważonej i suwerennej polityki zagranicznej. Zauważył, że w podobnym czasie w Stanach Zjednoczonych doszło do rozmów słowackiego ministra obrony Roberta Kaliňáka z jego amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem.
Spotkanie Juraja Blanára z Sergiejem Ławrowem skrytykowało największe ugrupowanie opozycyjne Postępowa Słowacja, uznając je za sprzeczne z polityką Unii Europejskiej.
Prorosyjska polityka Słowacji
Po wyborach w 2023 roku rząd na Słowacji utworzyła partia byłego premiera Roberta Ficy, o wyraźnie prorosyjskim charakterze. Polityka tego państwa wobec wojny na Ukrainie drastycznie się zmieniła. Słowacja zrezygnowała ze wsparcia militarnego wobec broniącego się przed rosyjską agresją kraju, zapewniając jednocześnie, że jest gotowa przekazywać Ukrainie pomoc humanitarną.
Politycy słowaccy podjęli również działania na rzecz naprawy relacji z Rosją.
REKLAMA
- Dalsza pomoc dla Ukrainy. Duże rozbieżności wśród przywódców Grupy Wyszehradzkiej
- "Putin jest zbrodniarzem, tu nie ma miejsca na neutralność". Premier Tusk po spotkaniu przywódców V4
Posłuchaj
IAR/PolskieRadio24.pl/jmo
REKLAMA