Jarosław Wróblewski: "Raport Witolda" to lektura obowiązkowa

3 marca 1948 roku przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera AK i 2 Korpusu Polskiego, organizatora konspiracji w niemieckim obozie Auschwitz, powstańca warszawskiego. Komunistyczny sąd skazał rotmistrza na karę śmierci. O Witoldzie Pileckim mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski, autor książki "Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego".

2024-03-03, 18:45

 Jarosław Wróblewski: "Raport Witolda" to lektura obowiązkowa
3 marca 1948 r. przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces tzw. grupy Witolda. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W 1940 roku rotmistrz Witold Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu. W ten sposób planował dostać się do Auschwitz, by wykonać specjalną misję zleconą mu przez Polskie Państwo Podziemne – sporządzenie raportu o sytuacji w obozie i zorganizowanie tam ruchu oporu. "Raport Witolda" stanowi relację z niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu, to dokument o wielkiej wartości historycznej, przejmujące świadectwo zdarzeń i losów ludzi w Auschwitz.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że napisał ciekawe książki, ale najważniejszy jest "Raport Witolda". - To  lektura obowiązkowa, trzeba ją przeczytać. Pilecki pokazał jak w piekle obozu zachować człowieczeństwo. To była działalność ponadpolityczna. Dzięki Pileckiemu więźniowie tworzyli silną wspólnotę dla dobra wolnej Polski, która miała nadejść - powiedział Jarosław Wróblewski. 

Posłuchaj

Jarosław Wróblewski o Witoldzie Pileckim (Temat dnia/Gość PR24) 24:26
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Rotmistrz Pilecki został oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, brak rejestracji w Rejonowej Komendzie Uzupełnień, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz Andersa oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy MBP. Zarzut o przygotowywanie zamachu Pilecki stanowczo odrzucił, zaś działania wywiadowcze uznał za działalność informacyjną na rzecz II Korpusu, za którego oficera wciąż się uważał. 

15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Miejsce pochówku rotmistrza Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze i do dziś pozostaje nieznane.  

Więcej w nagraniu.

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

REKLAMA

Prowadząca: Maria Furdyna

Gość: Jarosław Wróblewski

Data emisji: 3.03.2024

Godzina emisji: 16.33

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej