Pompy ciepła. Sprzedaż drastycznie spada. Rozwiązanie przestało być tak opłacalne, jak dwa lata temu

Sprzedaż pomp ciepła spada w całej Europie. Pogorszenie koniunktury widoczne jest także w Polsce. Potwierdzają to statystyki programu "Czyste Powietrze", z których wynika, że lepiej od pomp ciepła sprzedają się dziś kotły na biomasę i piece gazowe - informuje serwis money.pl.

2024-03-04, 10:00

Pompy ciepła. Sprzedaż drastycznie spada. Rozwiązanie przestało być tak opłacalne, jak dwa lata temu
Z powodu m.in. spadających cen gazu instalowanie pomp ciepła przestało być tak opłacalne jak jeszcze dwa lata temu. Przekłada się to na malejącą sprzedaż tych urządzeń. Foto: Alexander Raths/Shutterstock

"Jeszcze do niedawna sprzedaż pomp ciepła biła rekordy. W 2022 r. w Polsce co trzecie urządzenie grzewcze, które zostało wówczas u nas zainstalowane, było pompą ciepła. Od ubiegłego roku to się zmieniło. Tylko w pierwszym półroczu 2023 r. sprzedaż tych urządzeń spadła o 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r." - czytamy.

Badania w akredytowanych laboratoriach

Z analizy portalu wynika, że z powodu m.in. spadających cen gazu instalowanie pomp ciepła przestało być tak opłacalne jak jeszcze dwa lata temu. Przekłada się to na malejącą sprzedaż tych urządzeń. W Polsce spadek sprzedaży pomp ciepła w ostatnich miesiącach jest również zauważalny.

- Widzimy to w najnowszych statystykach programu "Czyste Powietrze" - przyznaje money.pl Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE (IGU OZE).

Jego zdaniem jedną z przyczyn tej sytuacji są m.in. kontrole zapowiedziane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z nimi urząd ma sprawdzać urządzenia pod kątem deklarowanych przez producenta parametrów, co może uderzyć w nieuczciwych importerów, dostawców oraz instalatorów.

REKLAMA

Przypomnijmy, od kwietnia do programu "Czyste Powietrze" dopuszczone będą tylko urządzenia z odpowiednimi badaniami. W praktyce dofinansowanie uzyskają tylko te pompy ciepła, których parametry techniczne potwierdzono badaniami przeprowadzonymi w niezależnych, akredytowanych laboratoriach na terenie Unii Europejskiej lub EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu).

Najdroższe w eksploatacji urządzenia

W ocenie autora analizy, przedstawiciele branży pomp ciepła liczą także na to, że ostatnie zmiany, wprowadzone w programie "Czyste Powietrze" ukrócą sprzedaż tanich pomp ciepła z Chin. Coraz głośniej mówiło się o tym, że nieuczciwe firmy oferują w sprzedaży najtańsze w zakupie i zarazem najdroższe w eksploatacji urządzenia, sprowadzane z Chin całymi kontenerami.

Tymczasem już od 2027 r. ma wejść w życie zakaz instalacji pieców węglowych, olejowych i gazowych w nowym budownictwie, zaś od 2030 r. zakaz instalacji kotłów gazowych w modernizowanych domach.

PR24.pl, money.pl, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej