Bliski Wschód. Hamas deklaruje otwartość na wymianę więźniów i negocjacje. Liczy na mediatorów
Hamas pozostaje zdeterminowany, by chronić swoich obywateli i jednocześnie szukać rozwiązania w drodze negocjacji - powiedział w niedzielę, w przeddzień rozpoczęcia ramadanu, szef tej palestyńskiej organizacji terrorystycznej Ismail Hanije. - Jeśli otrzymamy jasne stanowisko od mediatorów, jesteśmy gotowi przystąpić do realizacji porozumienia i wykazać się elastycznością w kwestii wymiany więźniów - podkreślił.
2024-03-11, 00:09
Hamas jest "otwarty na negocjacje" w sprawie rozejmu w Strefie Gazy – powiedział w niedzielę szef tej palestyńskiej organizacji terrorystycznej Ismail Hanije w przesłaniu telewizyjnym w przeddzień rozpoczęcia ramadanu. - Mówię wyraźnie, że okupant (Izrael) ponosi odpowiedzialność za brak porozumienia, ale mówię, że jesteśmy otwarci na kontynuowanie negocjacji, w jakiejkolwiek formie - powiedział Hanije.
- Wróg nadal odmawia gwarancji i jasnych zobowiązań w kwestii zawieszenia broni i zaprzestania agresywnej wojny przeciwko naszemu narodowi – zastrzegł.
Podkreślił, że jego ugrupowanie jest zdeterminowane, by bronić swoich obywateli i jednocześnie szukać rozwiązania w drodze negocjacji. - Dziś, jeśli otrzymamy jasne stanowisko od mediatorów, jesteśmy gotowi przystąpić do realizacji porozumienia i wykazać się elastycznością w kwestii wymiany więźniów – zaznaczył Ismail Hanije.
Negocjacje Hamasu z Izraelem. Fiasko w obliczu niespełnionych żądań
Pomimo kilkudniowych rozmów prowadzonych w zeszłym tygodniu w Kairze, mediatorom - Stanom Zjednoczonym, Katarowi i Egiptowi - jak dotąd nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie rozejmu przed rozpoczęciem ramadanu.
REKLAMA
Izrael odmówił udziału w rozmowach po tym, gdy Hamas nie dostarczył Tel Awiwowi oczekiwanej listy przetrzymywanych w Gazie zakładników. Według izraelskich władz zakładników jest 130.
Hamas domaga się ostatecznego zawieszenia broni i wycofania izraelskich wojsk przed osiągnięciem jakiegokolwiek porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników wciąż przetrzymywanych w Strefie Gazy.
Atak Hamasu na Izrael. Dziesiątki tysięcy ofiar eskalacji konfliktu
Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października ub.r. zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś, wymierzonych w zniszczenie Hamasu, operacjach Izraela śmierć poniosło niemal 31 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.
Zniszczeniu uległa większość budynków na tym terytorium.
REKLAMA
Czytaj także:
- Doniesienia o śmierci uprowadzonego przez Hamas Alexa Dancyga. Mamy komentarz MSZ i oświadczenie rodziny
- Napięcia na linii USA-Izrael. Netanjahu: Biden się myli
- Turcja nadal chce wspierać Hamas. Erdogan nie zmienia zdania
[ZOBACZ TAKŻE] Gen. Mirosław Różański gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA