Nagroda Bookera 2024. Urszula Honek na liście nominowanych. Wielki sukces Polki
Urszula Honek na długiej liście tegorocznej międzynarodowej nagrody Bookera. Polka została wyróżniona za zbiór opowiadań "Białe Noce".
2024-03-11, 22:59
"Studium śmierci zamknięte w poruszających historiach rozgrywających się w polskich Beskidach" - tak "Białe Noce" opisuje kapituła prestiżowej nagrody. "Każde opowiadanie koncentruje się na innej postaci i sposobie, w jaki sobie radzi, udaje jej się przetrwać albo też tylko istnieć. Pomimo często nieuświadomionych: ubóstwa, zawodu, tragedii, rozpaczy, brutalności i ogólnego sensu daremności, które ich otaczają" - napisano na stronie.
Urszula Honek to najmłodsza z nominowanej trzynastki, ma 37 lat. Urodziła się Racławicach.
Booker to nagroda podwójna, bo słowom z takiego kraju jak Polska niełatwo byłoby podróżować za granicę, gdyby nie tłumacze. Dlatego nominację dostała też Kate Webster, która opowiadania przełożyła.
Nagroda Bookera 2024. Prestiżowe wyróżnienie
Na długiej liście dużo jest autorów z Ameryki Łacińskiej. To: Brazylia, Argentyna, Peru, Wenezuela. Na stronie Bookera znajdziemy nawet sugestię, że zaczyna się drugi powojenny boom na literaturę z tego rejonu.
REKLAMA
Reprezentowanych jest dziesięć języków. Oprócz polskiego: hiszpański, niderlandzki, szwedzki, niemiecki, rosyjski, koreański, albański, włoski i portugalski.
Zwycięzca ma szansę pójść w ślady "Olgi Tokarczuk", która triumfowała w 2018 roku ze swoimi "Biegunami", którzy w przekładzie Jennifer Croft zmienili się w "Flights".
- Inwazja Rosji na Ukrainę. Książka "W mieście wojna". Gociek: jest smutek, rozpacz, wielka nadzieja, ale nie ma nienawiści
- Księgarnie mają długi. Polski rynek czytelnictwa zmniejsza się z każdym rokiem
Na liście poprzednich zwycięzców są też między innymi: David Grossman i jego tłumaczka Jessica Cohen, David Diop i Anna Moschovakis czy też Marieke Lucas Rijneveld i jej tłumaczka Michele Hutchison.
REKLAMA
Nagroda przyznawana jest od 2005 roku. Obecnie dostać mogą ją: nieanglojęzyczny autor i jego tłumacz. Wcześniej otwarta też była dla też anglojęzycznych autorów, więc zdobyli ją choćby Alice Munro i Philip Roth.
Krótką listę poznamy 9 kwietnia. Laureata lub laureatkę - 21 maja.
Posłuchaj
jp/IAR
REKLAMA