Unijne przepisy dotyczące sztucznej inteligencji. Wiceminister cyfryzacji: zagwarantują poszanowanie praw człowieka
Parlament Europejski przegłosował nowe przepisy regulujące sztuczną inteligencję. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski jest przekonany, że unijne przepisy zagwarantują poszanowanie praw człowieka.
2024-03-13, 15:02
Ustawa, która ma zobowiązać ją do przestrzegania praw Unii Europejskiej wejdzie w życie prawdopodobnie w maju.
- Nikomu wcześniej nie udało się wypracować tak kompleksowego prawa w obszarze sztucznej inteligencji. Dziś to się udało i mamy przed sobą nową rzeczywistość prawną, którą musimy wspólnie zagospodarować - powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski cytowany w komunikacie.
Nowe rozporządzenie zakłada wyznaczenie Europejskiej Rady ds. Sztucznej Inteligencji oraz wyłonienie organów krajowych w poszczególnych państwach członkowskich. Ich zadaniem będzie zapewnienie skutecznego egzekwowania nowych przepisów na poziomie krajowym.
Plany resortu na przyszły rok
"Traktujemy to wyzwanie bardzo poważnie. Wspólnie z ekspertami i ekspertkami chcemy wypracować mądry, przyjazny i bezpieczny ekosystem sztucznej inteligencji. To jeden z obszarów, na którym skoncentrujemy się w trakcie przyszłorocznej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej" - napisano w komunikacie resortu.
REKLAMA
Wdrożenie dokumentu Artificial Intelligence Act wymaga powołania lub wybrania spośród istniejących już instytucji tych, które będą nadzorować i regulować rynek sztucznej inteligencji.
Wiceminister Dariusz Standerski zaznaczył w komunikacie, że na poziomie krajowym konieczne będzie wprowadzenie także przepisów dotyczących systemów sztucznej inteligencji tak, aby ułatwić rozwijanie i testowanie innowacji, zanim zostaną one wprowadzone do obrotu lub oddane do użytku.
Posłuchaj
- Unijne przepisy o sztucznej inteligencji zatwierdzone przez PE. To pierwsze takie regulacje na świecie
- AI Act. Pierwsze na świecie prawo regulujące sztuczną inteligencję. Co sądzi o nim ChatGPT?
IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA