Koniec ćwiczeń Dragon-24. Byliśmy z kamerą na poligonie w Orzyszu

2024-03-15, 16:00

Koniec ćwiczeń Dragon-24. Byliśmy z kamerą na poligonie w Orzyszu
Ćwiczenia Dragon-24 na poligonie w Orzyszu. Foto: PR

W czwartek zakończyły się największe tegoroczne ćwiczenia NATO w Polsce - Dragon-24. Jak wyglądał ich ostatni etap? Zapraszamy do obejrzenia materiału reporterskiego z poligonu w Orzyszu.

Żołnierze z Francji, Niemiec, Litwy, ze Słowenii, z Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz ze Stanów Zjednoczonych uczestniczyli w organizowanych w Polsce ćwiczeniach Dragon-24. Były one częścią największych manewrów NATO po zakończeniu zimnej wojny Stedfast Defender-24, w których bierze udział 90 tys. żołnierzy z 32 krajów. Manewry w wymiarze europejskim potrwają do końca maja.

W ćwiczenie DR-24 zaangażowanych było ok. 20 tys. żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostali oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu.

Żołnierze przemierzyli tysiące kilometrów po Polsce. Scenariusz między innymi zakładał przeprawę przez Wisłę i San, marsz taktyczny na odcinku 300 km i wspólne ćwiczenia ogniowe, m.in. na poligonach w Drawsku Pomorskim, Nowej Dębie i Orzyszu.

Ćwiczenia ogniowe były ostatnim etapem Dragona w Polsce. 

ZOBACZ: ĆWICZENIA DRAGON-24 NA POLIGONIE W ORZYSZU

Jak wyglądały ćwiczenia, które przeprowadzono na poligonie w Orzyszu? Zapraszamy do obejrzenia materiału reporterskiego dołączonego do artykułu.

Paweł Kurek

mpkor

Polecane

Wróć do strony głównej