Zielony Ład. W środę wzmożona fala protestów. Rolnicy zgłosili manifestacje w ponad 430 miejscach
Rolnicy zapowiedzieli na środę kolejną falę protestów w różnych częściach kraju. Domagają się dalszej realizacji swoich postulatów, by poprawić dochodowość produkcji. Utrudnień można spodziewać się zarówno przy wjazdach do miast, jak i na trasach szybkiego ruchu. Dotychczas manifestacje i blokady zgłoszono w ponad 430 miejscach.
2024-03-18, 16:31
Najwięcej, bo 40 manifestacji, zgłosili dotąd rolnicy z województwa wielkopolskiego. Sebastian Dziamski z organizacji Rola Wielkopolski wskazuje, że protestujący domagają się obniżenia wymogów i rezygnacji z kontroli w mniejszych gospodarstwach produkujących na potrzeby rynku.
- Ogólnie powiem, że cały czas nas to nie satysfakcjonuje. Do powierzchni 10 hektarów ma nie być kontroli środowiskowych. Większość protestujących walczy o zmianę zasad w większych gospodarstwach, powyżej 10 hektarów, gdzie jest produkcja towarowa - mówił Sebastian Dziamski.
Dodaje: - Mniejsi nie żyją tylko z upraw czy hodowli, pracują gdzieś jeszcze. Za chwilę, jak nie będą musieli kontrolować tych mniejszych, to jeszcze bardziej skupią się na nas, mam takie wrażenie - ocenia rolnik.
Protesty rolników. Ugorowanie gruntów
Wiesław Gryn z Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego uważa, że Unia Europejska powinna odstąpić od proponowanego ugorowania części gruntów. W myśl ostatniej propozycji KE - taka praktyka miałaby być dodatkowo wyceniana.
REKLAMA
- Tworzone są kolejne by-passy, a ugorowanie jest tu mniejszym, ale spektakularnym przykładem. Mogę zamienić, zamiast 4 proc. ugorowania rozpocząć uprawę roślin bobowatych na 7 proc. bez stosowania środków ochrony. To jest równe z tym, że nie zbiorę plonów, a na lata zachwaszczę sobie pole - wyjaśnia związkowiec.
Wśród propozycji reform, o których opowiadał unijny komisarz Janusz Wojciechowski,ma być m.in. odstąpienie od obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów i stworzenie z tego wymogu dobrowolnego ekoschematu.
Zielony Ład. Inne propozycje reform
Zmiany mają dotyczyć też stosowania płodozmianu, obowiązkowych terminów stosowania okrywy zimowej i kontroli w gospodarstwach do 10 ha powierzchni. Kraje członkowskie mają też otrzymać możliwość zmian swoich planów strategicznych dwa razy w roku - obecnie mogą to robić raz.
Zmiany zaproponowane w piątek przez KE zatwierdzić musi jeszcze europarlament i Rada Europejska. Poza zmianami w Zielonym Ładzie protestujący rolnicy oczekują wsparcia związanego z trudną sytuacją na rynku zbóż, jak również limitowania importu artykułów rolnych z Ukrainy.
REKLAMA
Posłuchaj
- Korekta w Zielonym Ładzie. Ekonomista: odbieram ten ruch jako niewystarczający
- Odzew KE na protesty rolników. Wprowadzono korekty w Zielonym Ładzie
- Bezcłowy handel z Ukrainą. Kraje UE zgodziły się na wprowadzenie zmian do umowy
IAR/łl
REKLAMA