Zamrożone rosyjskie aktywa. Sikorski: powinny zostać przeznaczone na obronę Ukrainy

2024-03-18, 19:47

Zamrożone rosyjskie aktywa. Sikorski: powinny zostać przeznaczone na obronę Ukrainy
Radosław Sikorski: zamrożone aktywa Rosji w UE powinny być na obronę Ukrainy, nie odbudowę. Foto: facebook.com/General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Polska uważa, że zamrożone w Unii rosyjskie aktywa powinny być przeznaczone na obronę Ukrainy, nie na jej odbudowę. Poinformował o tym w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po unijnej naradzie. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

Polityk powiedział, że podziela w tej sprawie stanowisko między innymi szefowej niemieckiej dyplomacji. - Zamiast na przyszłą odbudową ukraińskiej infrastruktury, lepiej dać dziś na obronę przeciwlotniczą, która będzie zapobiegać zniszczeniu tej infrastruktury. Wydaje się, że to jest bardzo rozsądne stanowisko - dodał minister Sikorski.

Unia zablokowała prawie 200 miliardów euro aktywów Banku Centralnego Rosji. Na razie jest zgoda w Unii, by Ukraina otrzymała zyski z unieruchomionych aktywów. Komisja szacuje, że będzie to około kilkunastu miliardów euro do 2027 roku.

Według szefa polskiej dyplomacji oczywiste jest, że Rosja tych pieniędzy nie dostanie, dopóki nie wypłaci Ukrainie reparacji wojennych.


Posłuchaj

Minister Sikorski: zamrożone aktywa Rosji w UE powinny zostać przeznaczone nie na odbudowę Ukrainy, tylko na jej obronę (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej