Wsparcie Ukrainy dzieli słowacką politykę. Starcie kandydatów na prezydenta w debacie

2024-03-19, 05:47

Wsparcie Ukrainy dzieli słowacką politykę. Starcie kandydatów na prezydenta w debacie
Peter Pellegrini i Ivan Korčok starli się w debacie przed wyborami prezydenckimi na Słowacji. Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock/ Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Dwaj faworyci w wyborach prezydenckich na Słowacji - Peter Pellegrini i Ivan Korčok - na kilka dni przed głosowaniem po raz pierwszy wystąpili we wspólnej debacie telewizyjnej. Jednym z tematów dyskusji w prywatnej stacji Markíza była polityka zagraniczna.

Były premier Peter Pellegrini powiedział, że Słowacja wyczerpała możliwości pomocy Ukrainie. Podtrzymywał twierdzenia rządu Roberta Ficy o potrzebie natychmiastowego pokoju na Ukrainie. Przekonywał, że każdego dnia giną niewinni ludzie, a pomoc wojskowa niczego nie jest w stanie załatwić. - Pojawiają się starania o pokój. Żadne podtrzymywanie konfliktu - stwierdził.

Dodał, że Słowacja nie może nigdy uznać terytoriów zdobytych siłą. - To oczywiste, że Rosja jest agresorem - podkreślił. Zapewnił, że jako prezydent nie wysłałby na Ukrainę słowackich żołnierzy.

Były szef dyplomacji Ivan Korčok powiedział zaś, że w sprawie wojny na Ukrainie ważny jest interes Słowacji i to, z kim będzie sąsiadować na wschodzie. Argumentował, że najważniejsze jest czy na wschód od Słowacji będzie suwerenny sąsiad, który dołączy do Unii Europejskiej. Zaznaczył, że starania o pokój nie mogą być równoznaczne z kapitulacją.

Słowacja. Kandydaci na prezydenta nie wykluczają spotkania z Putinem

Obaj kandydaci stwierdzili, że w odpowiednim czasie byliby gotowi spotkać się z Władimirem Putinem. - Nie przewiduję, aby było to możliwe w trakcie wojny, ale w nieodległym czasie nasze relacje będą się jakoś normalizować - dodał Peter Pellegrini.

Niemożliwe jest spotykanie się z kimś, kto uznaje Słowację za wrogi kraj i kto zagraża bezpieczeństwu całej Europy - powiedział Ivan Korčok.

Słowacja na progu wyborów prezydenckich. Sondaże przewidują drugą turę

Pierwsza tura wyborów prezydenckich na Słowacji odbędzie się w sobotę. Ostatnie sondaże faworyzują przewodniczącego partii Hlas Petera Pellegriniego, który jest głównym kandydatem koalicji rządzącej. Według badania agencji Ipsos, uzyskując w drugiej turze 53 procent głosów, szef parlamentu pokonałby popieranego przez większość partii opozycyjnych obywatelskiego kandydata Ivana Korčoka.


Posłuchaj

Dwaj faworyci w wyborach prezydenckich na Słowacji - Peter Pellegrini i Ivan Korčok - na kilka dni przed głosowaniem po raz pierwszy wystąpili we wspólnej debacie telewizyjnej. Jednym z tematów dyskusji była polityka zagraniczna - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 0:42
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak gościem Polskiego Radia: 

IAR, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej