Reżim na Białorusi. Nobliści wzywają Łukaszenkę do uwolnienia więźniów politycznych

2024-03-21, 13:10

Reżim na Białorusi. Nobliści wzywają Łukaszenkę do uwolnienia więźniów politycznych
Nobliści wzywają Łukaszenkę do uwolnienia więźniów politycznych. Foto: Shutterstock/pipicato

27 laureatów Nagrody Nobla wystosowało list otwarty wzywający reżim na Białorusi do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Autorzy listu pokreślili, że w ostatnich latach 50 tys. osób na Białorusi dotknęły represje polityczne, tysiące zostały poddane torturom, a setki tysięcy zostało zmuszonych do emigracji, by uniknąć prześladowań.

Nobliści wezwali też rządy krajów Unii Europejskiej, by podjęły działania zmierzające do położenia kresu represjom politycznych na Białorusi. Podkreślili też, że Polska - jako sąsiad Białorusi - ma wyjątkowe możliwości do takich działań.

Według sygnatariuszy listu jedną z metod nacisku na władze białoruskie mogłoby być tymczasowe wstrzymanie regularnego transportu kolejowego ładunków z Białorusi do Unii Europejskiej, a także tranzytu z Rosji i Chin.

W więzieniach i koloniach karnych na Białorusi przebywa do półtora tysiąca więźniów politycznych.

Uchwała ws. Andrzeja Poczobuta

Z kolei w środę białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka powiedział w TVP Info, że przyjęta (tego samego dnia) przez Senat RP uchwała w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta jest bardzo ważna zarówno dla Polaków, jak i Białorusinów.

REKLAMA

- To nasz wspólny bohater, który swoją postawą daje nam sygnał, że nie podda się dyktatorowi - mówił Paweł Łatuszka.

W poniedziałek 25 marca miną trzy lata od uwięzienia jednego z liderów mniejszości polskiej na Białorusi. Reżim Aleksandra Łukaszenki skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Senatorowie podkreślili w uchwale, że potępiają ten "haniebny akt pogwałcenia praw człowieka oraz elementarnych praw mniejszości narodowych". "Wyrażamy pełną solidarność z jego rodziną i wszystkimi, którzy walczą o jego uwolnienie" - napisali senatorowie w przyjętym dokumencie.

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej