Reżim na Białorusi. Nobliści wzywają Łukaszenkę do uwolnienia więźniów politycznych

27 laureatów Nagrody Nobla wystosowało list otwarty wzywający reżim na Białorusi do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. Autorzy listu pokreślili, że w ostatnich latach 50 tys. osób na Białorusi dotknęły represje polityczne, tysiące zostały poddane torturom, a setki tysięcy zostało zmuszonych do emigracji, by uniknąć prześladowań.

2024-03-21, 13:10

Reżim na Białorusi. Nobliści wzywają Łukaszenkę do uwolnienia więźniów politycznych
Nobliści wzywają Łukaszenkę do uwolnienia więźniów politycznych. Foto: Shutterstock/pipicato

Nobliści wezwali też rządy krajów Unii Europejskiej, by podjęły działania zmierzające do położenia kresu represjom politycznych na Białorusi. Podkreślili też, że Polska - jako sąsiad Białorusi - ma wyjątkowe możliwości do takich działań.

Według sygnatariuszy listu jedną z metod nacisku na władze białoruskie mogłoby być tymczasowe wstrzymanie regularnego transportu kolejowego ładunków z Białorusi do Unii Europejskiej, a także tranzytu z Rosji i Chin.

W więzieniach i koloniach karnych na Białorusi przebywa do półtora tysiąca więźniów politycznych.

Uchwała ws. Andrzeja Poczobuta

Z kolei w środę białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka powiedział w TVP Info, że przyjęta (tego samego dnia) przez Senat RP uchwała w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta jest bardzo ważna zarówno dla Polaków, jak i Białorusinów.

REKLAMA

- To nasz wspólny bohater, który swoją postawą daje nam sygnał, że nie podda się dyktatorowi - mówił Paweł Łatuszka.

W poniedziałek 25 marca miną trzy lata od uwięzienia jednego z liderów mniejszości polskiej na Białorusi. Reżim Aleksandra Łukaszenki skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Senatorowie podkreślili w uchwale, że potępiają ten "haniebny akt pogwałcenia praw człowieka oraz elementarnych praw mniejszości narodowych". "Wyrażamy pełną solidarność z jego rodziną i wszystkimi, którzy walczą o jego uwolnienie" - napisali senatorowie w przyjętym dokumencie.

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej