Wybory kopertowe. Karnowski: to było państwo z kartonu

2024-03-25, 08:55

- Jestem przekonany, że końcowe przesłuchania premiera Morawieckiego, ministra Kamińskiego i prezesa Kaczyńskiego zamkną tę sprawę - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski (Platforma Obywatelska), wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych.

Komisji ds. wyborów korespondencyjnych zostało do przesłuchania około 20 osób. Jacek Karnowski przekazał, że części z nich pytania zostaną zadane na piśmie. Przewodniczący komisji Dariusz Joński zadeklarował, że wszystkie przesłuchania mają zakończyć się do końca maja.

Wybory kopertowe. "Państwo z kartonu"

Jacek Karnowski, wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych, zauważył, że wnioski z dotychczasowych przesłuchań są dość jednoznaczne, a skonfrontowanie niektórych świadków z dokumentami sprawiło, że przypomnieli sobie o wielu rzeczach.

- Po ponownym przesłuchaniu ministrów Sobonia, pracowników poczty i Wytwórni Papierów Wartościowych i ministra Sasina rysuje się jednoznaczny obraz, te wybory były wykonywane niezgodnie z konstytucją i prawem polskim, bez udziału Państwowej Komisji Wyborczej (…). Teraz mamy przesłuchania przewodniczącego PKW prof. Marciniaka i pana Skwarka, wiceprezesa NIK, który kontrolował przeprowadzanie wyborów, czyli osób, które powinny odpowiadać za wybory, które się nie odbyły. Obraz pokazuje, że było to państwo z kartonu - stwierdził.

"Naruszenie konstytucji"

Poseł był też pytany, czy ustalenia pozwolą sformułować wnioski do prokuratury. - Można mówić tu o działaniu niezgodnie z prawem, pomijaniu PKW oraz wydaniu bez jakiegokolwiek trybu 88 mln zł. Tu jest na pewno sprawa naruszenia dyscypliny finansów publicznych, na co jest stosowny paragraf, ale przede wszystkim jest naruszenie konstytucji, naruszenie ustaw o wyborach i ich legalności - podkreślał Karnowski.

Posłuchaj

Jacek Karnowski o pracach komisji ds. wyborów korespondencyjnych (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 15:13
+
Dodaj do playlisty

Korespondencyjne wybory na prezydenta miały odbyć się 10 maja 2020 roku. W kraju trwała wtedy epidemia COVID-19. Rząd chciał, by głos można było oddać wyłącznie drogą korespondencyjną. Wydrukowano pakiety wyborcze, a ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych. Ostatecznie nie doszło do głosowania w tej formie.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadząca: Małgorzata Naukowicz

Gość: Jacek Karnowski

Data emisji: 25.03.2024

Godzina emisji: 7.33

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej