Prezes Watchdog Polska: orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. TK ma znaczenie prewencyjne
Szymon Osowski, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczące władz Trybunału Konstytucyjnego zabezpiecza jawność działań instytucji publicznych w Polsce.
2024-03-22, 17:56
Organizacja wygrała z Polską w sprawie o dostęp do kalendarza spotkań prezes Trybunału Julii Przyłębskiej i wiceprezesa Mariusza Muszyńskiego. Szymon Osowski podkreślił, że wczorajszy wyrok ma charakter prewencyjny.
"Politycy nie mogą ukrywać spotkań"
- Ten wyrok odnosi się do tego, że politycy i osoby pełniące najwyższe funkcje publiczne, jeśli w ramach swoich obowiązków się spotykają, czy to między sobą, czy jeszcze z innymi osobami, to nie mogą tych informacji ukrywać - tłumaczył Szymon Osowski.
- Liczymy bardziej na charakter prewencyjny tego wyroku na przyszłość, niż na to, że uzyskamy informacje z 2017 roku - dodał.
Prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska dodał jednak, że w pierwszym kroku organizacja złoży zapytanie do Trybunału, czy kalendarze Julii Przyłębskiej i Mariusza Muszyńskiego w ogóle jeszcze istnieją.
REKLAMA
- Nie wiem, czy nie wyślemy do Trybunału Konstytucyjnego pytania o to, czy te kalendarze jeszcze istnieją, czy informacja o tych spotkaniach z okresu, o który pytaliśmy, jeszcze istnieje - powiedział Szymon Osowski.
- Jeżeli Trybunał napisze, że nie, to ten wyrok będzie miał dobre zastosowanie w przyszłości. Jeśli Trybunał Konstytucyjny odpisze, że to istnieje, to wtedy rzeczywiście jest sens, żeby to postępowanie wznowić - wyjaśnił prezes Watchdog Polska.
Kalendarz spotkań Julii Przyłębskiej
W 2017 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska zawnioskowała o udostępnienie kalendarza spotkań Julii Przyłębskiej i Mariusza Muszyńskiego. Było to w czasie, gdy media informowały o rzekomych spotkaniach sędziów Trybunału z politykami rządzącego wówczas Prawa i Sprawiedliwości. Trybunał odmówił wówczas wydania kalendarzy uznając, że nie jest to informacja publiczna. Polskie sądy podtrzymały to stanowisko.
Po wyczerpaniu ścieżki krajowej Watchdog Polska złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uwzględnił ją w wyroku. Polska naruszyła artykuł 10. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (wolność wyrażania opinii).
REKLAMA
Wyrok nie jest ostateczny, gdyż w ciągu najbliższych trzech każda ze stron może złożyć wniosek o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby Trybunału.
- Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Prof. Grzeszczak: pozostaje pytanie, jak podejść do bezprawia, będąc w prawie
- "Zmiany idą w dobrym kierunku". Konstytucjonalista o reformie Trybunału Konstytucyjnego
- Projekt zmian dot. Trybunału Konstytucyjnego. Sprawdź, co jest w projektach ustaw i uchwały Sejmu
IAR/jb
REKLAMA