Księżniczka Kate walczy z rakiem. Onkolog: szereg czynników zwiększa jej szanse

Co to jest chemioterapia prewencyjna, której poddaje się właśnie księżniczka Catherine, żona następcy brytyjskiego tronu? Profesor Karol Sikora, brytyjski onkolog i jeden z największych światowych specjalistów w tej dziedzinie, mówi, że lekarze stosują chemioterapię adjuwantową po operacji i po oszacowaniu, jak wielkie jest prawdopodobieństwo, że nowotwór powróci.

2024-03-23, 09:42

Księżniczka Kate walczy z rakiem. Onkolog: szereg czynników zwiększa jej szanse
Media ujawniają kulisy ws. oświadczenia Kate. Foto: X/KensingtonRoyal

- Oceniamy ryzyko powrotu na podstawie patologii guza i analiz w laboratorium. Prawdopodobnie w tym przypadku ryzyko to było wysokie, stąd decyzja, by zastosować chemioterapię adjuwantową. Ma zmniejszyć zagrożenie - tłumaczy rozmówca Polskiego Radia. - Leczenie księżniczki potrwa jakieś cztery - sześć miesięcy. Potem zobaczymy - wyjaśnia.

Profesor zwraca uwagę, że nie znamy szczegółów choroby żony następcy tronu. Ale - jak podkreśla - jest parę czynników, które umacniają pozycję Catherine w walce z rakiem.

Rak to nie wyrok

 - Na jej korzyść przemawia wiek. Jest zdrowa, wysportowana, powinna dobrze znieść chemioterapię. Jej szpik powinien być mocny. Ważne jest też środowisko: obecność rodziny, możliwość uprawiania sportu, zdrowa dieta. Każda z tych rzeczy osobno ma małe znaczenie. Ale w sumie zmieniają obraz - podkreśla prof. Karol Sikora w rozmowie z londyńskim korespondentem Polskiego Radia. 

 - Wielu ludzi, słysząc z ust Catherine słowa o raku, słyszało wyrok. Niesłusznie - podkreśla Karol Sikora. - W przeszłości próbowaliśmy ukrywać raka, był chorobą niewidzialną, a efekt zawsze był zły. Teraz efekty są o wiele, wiele lepsze. Na całym świecie - mówi.

REKLAMA

Nowotwory w rodzinie królewskiej. Jak zareaguje społeczeństwo?

Profesor Karol Sikora podkreśla, że oświadczenie żony następcy brytyjskiego tronu to część ważnego zjawiska: coraz częściej ludzie nie boją się rozmawiać na ten temat. - To była wielka lekcja. Ludzie uświadamiają sobie, że rodzina królewska jest tak samo podatna na zwykłe, ludzkie choroby. A otwartość na ten temat jest dobra - dodaje rozmówca londyńskiego korespondenta Polskiego Radia.

Profesor jest przekonany, że tak jak w przypadku diagnozy króla, wczorajsze oświadczenie sprawi, że ludzie zaczną się badać.

Karol Sikora ma dyplomy uniwersytetów w Cambridge i Stanford. Teraz jest profesorem na University of Buckingham. Ma w dorobku ponad 300 artykułów naukowych. Jest autorem podręcznika o leczeniu raka, uważanego za kanoniczny tekst uniwersytecki w Zjednoczonym Królestwie.

Posłuchaj

Profesor onkologii: wiele czynników przemawia na korzyść zmagającej się z chorobą księżniczki Catherine. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Księżniczka Walii ogłosiła wczoraj, że przechodzi chemioterapię. Zaapelowała, by uszanować prywatność jej i jej rodziny.

REKLAMA

***

IAR/Adam Dąbrowski/kg/kormp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej