Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Do Sejmu ma trafić wniosek ws. prezesa NBP
W południe ma zostać złożony wniosek ws. postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego - potwierdziła Informacyjna Agencja Radiowa w źródłach Koalicji Obywatelskiej.
2024-03-26, 05:02
Oznacza to, że zebrano wymaganą liczbę 115 podpisów. Wniosek dotyczący Adama Glapińskiego liczy 68 stron. Zawiera osiem głównych zarzutów - w tym naruszenie konstytucji i ustaw.
Szef NBP przed Trybunałem Stanu? Co wskazano we wniosku?
Pierwsza grupa dotyczy tego, co się działo wewnątrz instytucji - chodzi między innymi o niedopuszczanie niektórych członków NBP oraz Rady Polityki Pieniężnej do informacji. We wniosku znalazły się także kwestie dotyczące premii dla prezesa Banku oraz skupu obligacji w 2020 roku. Pojawia się zarzut działań prowadzących do osłabiania wartości złotego.
Autorzy wniosku zarzucają też Adamowi Glapińskiemu, że uchybił nakazowi apolityczności prezesa NBP. Zdaniem autorów dokumentu narusza to Konstytucję. W dokumencie czytamy, że prezes NBP publicznie angażował się w agitację, także w ramach kampanii wyborczej, na rzecz Prawa i Sprawiedliwości i rządu Mateusza Morawieckiego przeciwko Platformie Obywatelskiej.
We wniosku czytamy, że prezes NBP co najmniej dwa razy brał udział w zebraniach kierownictwa PiS i zatrudniał partyjnych działaczy w Narodowym Banku Polskim. Prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" powiedział, że wystosuje list do premiera Donalda Tuska, aby zakończyć narastający spór, który - jak ocenił - szkodzi międzynarodowemu wizerunkowi Polski. Dodał, że nie ma nic do ukrycia i jeśli jego propozycja zostanie przez szefa rządu odrzucona, będzie bronić swoich działań przed Trybunałem Stanu.
REKLAMA
TS dla Glapińskiego? PiS broni prezesa NBP
Prezesa banku centralnego bronią politycy Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem, wniosek Koalicji Obywatelskiej jest elementem planu wprowadzenia w Polsce waluty euro. Politycy podnoszą też, że dzięki działaniom Adama Glapińskiego udało się zdusić inflację i przejść przez kryzys finansowy.
Z apelem do rządzących o rozwagę zwracał się prezydent Andrzej Duda. - Apeluję o zachowanie zdrowego rozsądku, bo stabilność finansowa Polski na rynkach finansowych ma pierwszorzędne znaczenie, jeżeli chcemy nadal realizować skuteczną politykę wzrostu gospodarczego - mówił.
Trybunał Stanu. Potrzeba podpisów 115 posłów
Wniosek w sprawie postawienia przed Trybunałem Stanu może złożyć w Sejmie prezydent lub co najmniej 115 posłów.
REKLAMA
Wniosek trafia do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed TS Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Posłuchaj
Konsekwencją przyjęcia wniosku będzie zawieszenie wykonywania obowiązków prezesa NBP przez Adama Glapińskiego.
ms/IAR
REKLAMA