Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Marszałek Sejmu: przed nami długotrwała procedura

To długi i poważny proces - tak o wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego mówił Polskiemu Radiu marszałek Sejmu. Szymon Hołownia podkreślił, że po złożeniu wniosku zostanie on poddany analizom, co może potrwać do dwóch tygodni.

2024-03-26, 16:35

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Marszałek Sejmu: przed nami długotrwała procedura
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Foto: PAP / Piotr Nowak

- To są analizy naszego biura prawnego - powiedział. Dodał, że po analizach wniosek zostanie skierowany do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, która będzie prowadziła procedurę podobną do postępowania prokuratorskiego, z wyłączeniem jawności i przesłuchiwaniem świadków. - To może zająć od kilku do kilkunastu miesięcy - zaznaczył marszałek.

W ocenie marszałka Hołowni proces ten nie zostanie sfinalizowany przed wakacjami, ale być może pod koniec roku. Dodał, że gospodarzem tego procesu będzie komisja odpowiedzialności konstytucyjnej.

Trybunał Stanu dla Glapińskiego? "To długi proces"

Wniosek w sprawie postawienia przed Trybunałem Stanu może złożyć w Sejmie prezydent lub grupa co najmniej 115 posłów.

Dokument trafia do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Ona przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.

REKLAMA

Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Konsekwencją przyjęcia wniosku będzie zawieszenie wykonywania obowiązków prezesa NBP przez Adama Glapińskiego.


Posłuchaj

Marszałek Sejmu dla Polskiego Radia: procedura dotycząca TS dla prezesa NBP jest długotrwała (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

IAR/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej