Trybunał Stanu dla Glapińskiego? Romowicz: trzeba jak najszybciej odsunąć go od sprawowania funkcji w NBP
- Niewątpliwie gdyby w ten proces wszedł prezydent Andrzej Duda i chciał wybrać na nowo prezesa NBP, akceptowalnego przez wszystkie środowiska polityczne, to dobrze, to by pokazywało, że pan prezydent chce, aby najważniejszą instytucją bankową w Polsce kierował apolityczny, merytoryczny człowiek - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Romowicz (Polska 2050).
2024-03-26, 08:45
Wniosek dotyczący Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu liczy 68 stron. Zawiera osiem głównych zarzutów - w tym naruszenie konstytucji i ustaw. Pierwsza grupa dotyczy tego, co się działo wewnątrz instytucji - chodzi między innymi o niedopuszczanie niektórych członków NBP oraz Rady Polityki Pieniężnej do informacji.
We wniosku znalazły się także kwestie dotyczące premii dla prezesa Banku oraz skupu obligacji w 2020 roku. Pojawia się zarzut działań prowadzących do osłabiania wartości złotego.
Bartosz Romowicz odniósł się do tej kwestii. - Mojego podpisu jeszcze nie ma pod wnioskiem o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego, natomiast nie mam wątpliwości, że jest to wniosek zasadny i trzeba go popierać. Wiemy, jak wyglądał NBP w czasach prof. Glapińskiego: gdy trzeba było politycznie działać w kampanii wyborczej PiS, to prezes NBP zawsze stał w gotowości - stwierdził.
Rola prezydenta w zmianie sytuacji w NBP
- Uważam, że trzeba jak najszybciej odsunąć prezesa Glapińskiego od sprawowania funkcji w NBP. Jeżeli prezydent będzie chciał wyjść naprzeciw temu, by Glapiński przestał pełnić swoją funkcję, i będzie chciał to zrobić w drodze negocjacji politycznych pomiędzy premierem a prezydentem, to znaczy, że idziemy w dobrym kierunku, co nie zmienia faktu, że jednocześnie powinna powstać Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej i rozliczyć to, co było. Polki i Polacy oczekują od nas rozliczenia […]. W tym i każdym innym przypadku liczymy na pana prezydenta, liczymy na jego inteligencję, doświadczenie życiowe, polityczne i przede wszystkim troskę o kraj. Prezydent jeszcze przez najbliższe kilkanaście miesięcy ma pełnić swoją funkcję. Wolałbym, żeby nie była to funkcja prezydenta blokującego wszystko i wszystkich, tylko współpracującego dla dobra Polek i Polaków - mówił Romowicz.
REKLAMA
Posłuchaj
Na początku stycznia Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne przepisy, mówiące, że przegłosowanie przez Sejm wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP oznacza automatyczne zawieszenie go w czynnościach służbowych. TK uznał także, że niezgodny z konstytucją jest zapis, iż do postawienia prezesa banku centralnego przed TS wystarczy bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Karol Surówka
Gość: Bartosz Romowicz (Polska 2050)
REKLAMA
Data emisji: 26.03.2024
Godzina emisji: 07.33
PR24/ka/wmkor
REKLAMA