100 dni resortu rolnictwa. Co zrobiono, a co dopiero może być zrealizowane?

2024-03-27, 11:10

100 dni resortu rolnictwa. Co zrobiono, a co dopiero może być zrealizowane?
Minister rolnictwa Czesław Siekierski, na konferencji o pierwszych 100 dniach pracy jego resortu.Foto: ministerstwo rolnictwa/twitter

Minister rolnictwa Czesław Siekierski podsumowując pierwsze 100 dni rządu, podkreślał swoje negocjacje z protestującymi rolnikami oraz Komisją Europejską w sprawie Zielonego Ładu. Ale wiele środowisk rolniczych ma wiele zastrzeżeń, czy większość ich postulatów została zrealizowana. 

Problemy związane z protestami rolników, nadmierny import produktów z Ukrainy, wymogi Europejskiego Zielonego Ładu, sytuacja na rynku zbożowym i nieopłacalność produkcji rolnej - to sprawy, którymi zajmował się resort rolnictwa od grudnia ub.r. - powiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Podczas konferencji podsumowującej 100 dni rządu Siekierski zaznaczył, że nowe kierownictwo resortu zastało trudną sytuację w rolnictwie - chodzi m.in. o bardzo niską opłacalność produkcji rolnej. Odbywały się protesty rolników. "Od początku przyjęliśmy formułę, że rozmawiamy z rolnikami, tylko w formie dialogu możemy dojść do porozumienia" - mówił minister.

Podkreślił, że tych rozmów było dużo, były m. in. prowadzone na przejściach granicznych, ale były też spotkania na najwyższym szczeblu - dwa z udziałem premiera Donalda Tuska.

- To ważne, że resort rolnictwa doprowadził do +rządowego+ podejścia do rolników, bo to nie jest tak, że za sytuację na granicy czy opłacalność produkcji rolnej odpowiada tylko minister rolnictwa, to wspólna odpowiedzialność rządu - mówił.

Minister wskazał, że ceny zbóż określane są na giełdach światowych, a tam widać tendencje spadkowe.

-Wiemy, że ogromnie negatywny wpływ na rynku światowym odegrała Rosja wprowadzając dużo zboża po bardzo niskich cenach; miała nadmiar gazu, przetworzyła to na nawozy" - tłumaczył szef resortu rolnictwa.

Negocjacje z UE w sprawie Zielonego Ładu

Minister Czesław Siekierski mówił też o złagodzeniu warunków realizacji Zielonego Ładu, co - jak zaznaczył - było możliwe dzięki interwencji premiera. Dodał, że w trakcie negocjacji w KE są warunki liberalizacji handlu UE-Ukraina. Obecnie kwestią sporną jest okres referencyjny - zaznaczył.

Minister poinformował, że odbyło się także wiele rozmów dwustronnych z Ukrainą. "Były to trudne rozmowy (...) strona ukraińska chce bardzo utrzymać te warunki liberalizacji handlu, które zostały zaproponowane przez Komisję Europejską uważając, że jest to istotna pomoc dla Ukrainy" - podkreślił Czesław Siekierski.

Koalicja Obywatelska w programie wyborczym proponowała siedem rozwiązań dla rolnictwa:

  • Co najmniej połowa strategicznych produktów żywnościowych w sklepach musi pochodzić z Polski. Wprowadzimy obowiązek oznaczania flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów w sklepach.
  • Uruchomimy program budowy nowoczesnych targowisk w każdym mieście.
  • Przedstawimy projekt zwiększenia przestrzeni magazynowej i budowy nowego terminala (portu zbożowego) w Gdańsku.
  • Odbudujemy polską tradycję hodowli świń – budżet pokryje całość kosztów bioasekuracji.
  • Wprowadzimy dla rolników fundusz stabilizacyjny, pokrywający straty spowodowane oszustwami pośredników i szkodami łowieckimi.
  • Obniżymy koszty prowadzenia gospodarstw: zapewniając wsparcie dla inwestycji w biogazownie, farmy fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.
  • Zapewnimy czystą i tanią wodę do produkcji rolnej – postawimy na budowę lokalnych systemów zatrzymujących wodę w glebie. Rolnik ma prawo skorzystać z wody, która spadnie na jego grunt.

Na razie żadna z opublikowanych powyżej propozycji, nie została spełniona. 

PR24/PAP/IAR/Paweł Pałasz/ekoetos.pl/sw


Polecane

Wróć do strony głównej