Wielki Piątek. Abp Jędraszewski: niektórzy rządzący usiłują zafundować narodowi holokaust nienarodzonych

2024-03-29, 10:13

Wielki Piątek. Abp Jędraszewski: niektórzy rządzący usiłują zafundować narodowi holokaust nienarodzonych
Abp Jędraszewski: niektórzy rządzący usiłują zafundować narodowi holokaust nienarodzonych. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Abp Marek Jędraszewski, zwracając się w Wielki Piątek do pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej, apelował o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówił, że niektórzy rządzący w imię wolności kobiet usiłują "zafundować narodowi kolejny holokaust nienarodzonych". Słowa te padły w kontekście projektów wysuwanych m.in przez współrządzącą Lewicę, dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego. Środowiska te przekonują, że aborcja jest prawem człowieka i opowiadają się za możliwością usunięcia ciąży "na życzenie" do 12 tygodnia. Dziś w sprawie tabletki "dzień po" ma się wypowiedzieć prezydent.

Metropolita krakowski, mówiąc do dziesiątków tysięcy wiernych, wskazywał, że nowożytna Europa nie chce mieć niż wspólnego z Chrystusem i Ewangelią, nie chce słyszeć o Bogu, który przejmuje się losem człowieka. W imię czystego rozumu potępia wiarę, ogłaszając ją jako zabobon.

- Ten proces rugowania Ewangelii z duchowości ludzi przynależących do świata zachodniej kultury trwa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy, korzystając z wszelkich kolejnych możliwości środków edukacji i społecznego przekazu. Skutki tego procesu są niekiedy przerażająco tragiczne, wręcz krwawe - powiedział.

Pomysły koalicji na ustawę aborcyjną

Każde z ugrupowań koalicji rządowej ma własny pomysł na zmiany dotyczące dostępu do legalnej aborcji. W Sejmie są cztery projekty, ale termin rozpoczęcia prac odłożono na kwiecień. Wciąż obowiązuje więc wyrok TK z 2020 roku. Trwają konsultacje regulacji związanych z klauzulą sumienia.

Najdalej idące były zapowiedzi Nowej Lewicy, która postulowała legalną aborcję uzależnioną wyłącznie od decyzji kobiety do 12. tygodnia ciąży. Obiecywała także likwidację klauzuli sumienia. Postulat ten znalazł się też wśród "100 konkretów na 100 dni" ogłoszonych przez Koalicję Obywatelską. Zapowiedziano także, że żaden szpital działający w ramach NFZ nie będzie mógł zasłonić się klauzulą sumienia i odmówić zabiegu.

Trzecia Droga zapowiedziały powrót do stanu prawnego sprzed 2020 r. i odwrócenie skutków orzeczenia Trybunału. W programie znalazła się również obietnica przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum w sprawie aborcji. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął decyzję, by projekty dotyczące aborcji były procedowane w Sejmie 11 kwietnia, tuż po pierwszej turze wyborów samorządowych. Taka postawa sprawia, że pomiędzy tym ugrupowaniem a Lewicą doszło do ostrego sporu w sprawie aborcji.

Doświadczenia totalitaryzmów


W swoim przemówieniu w Wielki Piątek, abp Jędraszewski wskazywał na losy Europy w XX w., która doświadczyła totalitaryzmów: ateistycznego bolszewizmu i neopogańskiego nazizmu.

- Słynne powiedzenie Fiodora Dostojewskiego: "Jeśli Boga nie ma, to wszystko jest dozwolone", znalazło swoje tragiczne potwierdzenie. Do tego możemy dodać jeszcze jedno stwierdzenie: jeśli Boga nie ma, to wszystko, nawet największe i najbardziej odrażające zło, da się uzasadnić i usprawiedliwić. Odnosi się to także do losów poszczególnych ludzi – zwłaszcza tych najbardziej bezbronnych i niewinnych: do losów dzieci poczętych, znajdujących się jeszcze w łonach ich matek - mówił.

Jędraszewski: miarą cywilizacji jest stosunek do życia

Metropolita krakowski podkreślił, że "nauki biologiczne, w tym zwłaszcza genetyka, mówią o poczętym w łonie matki dziecku jednoznacznie, z całą naukową pewnością i jednoznacznością: (…) »oto człowiek«". Tymczasem – jak dodał – ludzie odrzucający Boga jako stwórcę i dawcę życia, czy też wątpiący w jego istnienie, na wzór tłumów znajdujących się przed sądem Piłata, "krzyczą do tak wielu współczesnych matek: »Zabij to dziecko! To twoje prawo!«".

- Tym krzykiem usiłują także zdobyć sobie poklask i kolejne punkty w partyjnych rankingach. A niektórzy rządzący nie chcą się im wprost narazić, uciekając się do piłatowego gestu umycia rąk - powiedział.

Abp Marek Jędraszewski w słowie pasterskim nawiązał do słów Jana Pawła II, który 4 czerwca 1997 r. w Kaliszu przypomniał "najbardziej elementarną zasadę życia społecznego: »Bóg mówi: Nie będziesz zabijał«". Podkreślił, że jest to fundamentalna zasada i norma kodeksu moralności.

Czytaj także:

- Miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury – jest stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. (…) My także, kochający Polskę kalwaryjscy pielgrzymi, w Wielki Piątek 2024 r., kiedy niektórzy aktualnie rządzący naszym krajem w imię wolności kobiet usiłują zafundować naszemu narodowi kolejny holokaust dzieci nienarodzonych, z wielkim bólem powtarzamy za św. Janem Pawłem II Wielkim: "Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości" – powiedział.

Metropolita apeluje. "Brońcie! Kochajcie każde życie!"

Metropolita, kończąc swoje słowo pasterskie, apelował, by Polska była ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od poczęcia do naturalnej śmierci. - Brońcie! Kochajcie każde życie! – apelował.

dn/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej