Ubezpieczenia podróżne. Jak wybrać dobrą polisę? Ekspert wyjaśnia

2024-04-01, 16:16

Ubezpieczenia podróżne. Jak wybrać dobrą polisę? Ekspert wyjaśnia
Ekspert radzi, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy. Wskazuje, że im droższa, tym bardziej warta rozważenia. Foto: De Visu/ Shutterstock

- Polacy podróżują coraz chętniej, dlatego jeśli nie będzie większych zawirowań, to jest szansa, że 2024 będzie rekordowy pod względem turystyki w porównaniu z latami sprzed pandemii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki WSB Merito. Jak dodał, przed wyjazdem dobrze się ubezpieczyć, by mieć spokojną głowę. Wskazał też, że im droższa polisa, tym bardziej warto ją kupić.

- Od przynajmniej dziesięciu lat obserwujemy, że Polacy coraz chętniej spędzają święta nie w domach, ale w restauracjach, ośrodkach wypoczynkowych albo za granicą - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki WSB Merito. 

Jak wskazał, Polacy wyjeżdżają na święta m.in. z wygody, by uciec przed zgiełkiem i ryzykiem nieudanych wypieków. - Jesteśmy pewni, że tam, gdzie pojedziemy, będziemy mieć świetnie przygotowany stół wielkanocny w niedzielę, a później dodatkowe atrakcje, jak choćby ładne otoczenie do spacerowania - zaznaczył. 

Pytany o najpopularniejsze zagraniczne kierunki wielkanocnych wojaży, wskazał Ziemię Świętą, z uwagi na możliwość zbliżenia się do miejsc "związanych z Jezusem, jego życiem i zmartwychwstaniem", ale także Turcję, Egipt, Grecję, Hiszpanię, Portugalię, Kretę i Maltę. 

To może być rekordowy rok w turystyce. Ekspert radzi, jak zapewnić sobie spokojny wyjazd

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, "jeśli nie będzie większych zawirowań", to jest szansa, że 2024 będzie rekordowy pod względem turystyki w porównaniu z latami 2018-2019, z uwagi na umacnianie się złotego, co zachęci Polaków do zagranicznych wojaży.

Podkreślił, że dla wszystkich podróżnych "bezpieczeństwo powinno być nadrzędnym, jeśli chodzi o parametr wyboru wyjazdu". Wskazał, że w przypadku wycieczek zorganizowanych, dbają o to biura podróży, zaś turyści indywidualni mogą zasięgnąć języka na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Jest tam lista wszystkich państw świata z informacją, czy jest zagrożenie, czy jest zalecane niewyjeżdżanie do tego państwa - przypomniał. 

Radził też, by planując wyjazd, kupić ubezpieczenie. Podstawową zasadą jest, że im wyższa cena danej polisy podróżnej, tym większe prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia objętego ochroną.

Polisty turystyczne. Ekspert radzi, od czego warto się ubezpieczyć 

Wyjeżdżającym indywidualnie poradził kupienie ubezpieczenia obejmującego nie tylko podstawową ochronę zdrowia, ale także transport. - Transport medyczny z Turcji czy Bałkanów, to mogą być setki tysięcy złotych, jeśli dojdzie do konieczności wykorzystania specjalistycznego samolotu - argumentował.

Dodał, że należy też ubezpieczyć się od śmierci poza granicami kraju, sprowadzanie zwłok może być bowiem kosztowne i długotrwałe. 

- Dodatkowo, jeśli wyjeżdżamy w rejony nie do końca dla nas bezpieczne pod względem norm kulturowych, warto ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej - zaznaczył dr Adam Karpiński. 

Więcej w nagraniu


Posłuchaj

Dr Adam Karpiński radzi, jak zapewnić sobie bezpieczny i spokojny wyjazd ("Temat dnia/ Gość PR24") 26:08
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Maria Furdyna

Gośćdr Adam Karpiński (ekspert ds. turystyki, Uniwersytet WSB Merito)

Data emisji: 1.04.2024

Godzina emisji: 14.33


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej