Śmierć wolontariuszy w Strefie Gazy. Dr Milczanowski: zbieg okoliczności lub niesubordynacja wojska

2024-04-02, 11:15

Śmierć wolontariuszy w Strefie Gazy. Dr Milczanowski: zbieg okoliczności lub niesubordynacja wojska
Konwój został zaatakowany, pomimo tego, że był oznakowany logo organizacji niosącej pomoc Palestyńczykom. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

- Czasem takie zdarzenia są prowokacją czy zrzucaniem winy na drugą stronę, ale w tym wypadku nie mamy z tym do czynienia, Izrael przyjmuje odpowiedzialność i próbuje wyjaśnić, jak do tego doszło. Być może zawiodły procedury wewnętrzne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski (Uniwersytet Rzeszowski), komentując izraelski nalot na konwój humanitarny w Strefie Gazy, w wyniku którego śmierć poniósł m.in. polski obywatel.

Organizacja humanitarna World Central Kitchen potwierdziła, że wśród siedmiu ofiar, które zginęły w izraelskim nalocie na jej konwój humanitarny w Strefie Gazy, jest Polak. Śmierć ponieśli także obywatele Australii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz Palestyńczyk.

Armia izraelska w Strefie Gazy. "Brutalne działania"

Dr Maciej Milczanowski zwrócił uwagę, że armia izraelska, która przeprowadza operacje w Strefie Gazy, działa w sposób bardzo brutalny. - Atak na konwój z pomocą humanitarną jest możliwy w wyniku zbiegu okoliczności lub przypadku niesubordynacji wojskowych, lub innych zdarzeń (…). W Syrii czy Iraku mieliśmy do czynienia z atakami na konwoje z pomocą humanitarną czy transporty rannych, w czasie działań zbrojnych niestety dochodzi to takich zdarzeń - stwierdził.

Wyjaśnienie sprawy ważne dla Izraela

- Izrael będzie wyjaśniał sprawę, ale pytanie, czy rzeczywiście będzie chciał pociągnąć do odpowiedzialności wojskowych. Czy postawi na szybkie ukaranie winnych, którzy przeprowadzili ten atak, czy będzie chciał tę winę rozmyć i zamieść sprawę pod dywan - dodał i zwrócił uwagę, że z uwagi na międzynarodowe zainteresowanie tym zdarzeniem może dojść do ukarania żołnierzy niższych rangą.

Posłuchaj

Dr Maciej Milczanowski o ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 9:02
+
Dodaj do playlisty

Minister spraw zagranicznych poprosił ambasadora Izraela o pilne wyjaśnienia w sprawie śmierci Polaka w Strefie Gazy. Radosław Sikorski poinformował, że Yacov Livne zapewnił go, iż Polska wkrótce otrzyma wyniki dochodzenia dotyczącego tragedii.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Maria Furdyna

Gość: dr Maciej Milczanowski (Uniwersytet Rzeszowski)

Data emisji: 1.04.2024

Godzina emisji: 09.40

PR24/ka/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej