Rusza portal dla operatorów dronów. To zwiększy bezpieczeństwo ruchu lotniczego

2024-04-03, 11:37

Rusza portal dla operatorów dronów. To zwiększy bezpieczeństwo ruchu lotniczego
Polskie przepisy dzielą loty dronami na przestrzeń otwartą, szczególną i certyfikowaną.Foto: Shutterstock/Dmitry Kalinovsky

W czwartek 4 kwietnia zostanie oficjalnie uruchomiony portal drony.gov.pl, Krajowego Systemu Informacji Dronowej. Dzięki niemu operatorzy dronów będą mogli zgłosić swój lot, sprawdzić aktualne przepisy, zarejestrować bezpilotowca, dowiedzieć się które rejony np. lotniska, są zakazane dla prywatnych dronów. To duży krok w rozwoju profesjonalnych usług dronowych np. w medycynie.  

Uruchomienie portalu Drony.gov.pl wiąże się z równoczesnym wyłączeniem możliwości wprowadzania nowych danych w "starej" przestrzeni internetowej – pod adresem drony.ulc.gov.pl, który pozostanie jedynie w trybie "do odczytu". 

"Realizacja procedur związanych z rejestracją operatorów i pilotów, uzyskiwanie uprawnień pozwalających na różnego rodzaju operacje, dostęp do informacji na temat zezwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy możliwość  zarządzania swoimi podstawowymi danymi" - to tylko część z udogodnień, jakie pojawiają się wraz z uruchomieniem przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) nowego portalu o nazwie Krajowy System Informacji Dronowej. 

Jakie są korzyści z nowego portalu?

W pierwszym etapie wdrożenia systemu usługa wesprze użytkowników bezzałogowych statków powietrznych w realizacji spraw związanych z rejestracją operatorów i pilotów oraz z uzyskiwaniem uprawnień pozwalających na przeprowadzanie różnego rodzaju operacji.

Wszyscy użytkownicy dronów otrzymają również możliwość cyfrowego zarządzania swoimi danymi, a także  szczegółowymi informacjami w zakresie użytkowanych urządzeń. Kolejnym udogodnieniem będzie również to, że w pilnych sprawach będą mogli komunikować się cyfrowo z pracownikami Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 

Wdrożenie usługi wiąże się również uruchomieniem niezauważalnego dla użytkowników serwisu administracyjnego "e-Drony ULC",  który jest nowoczesnym rozwiązaniem dla pracowników urzędu, niezbędnym do elektronicznej obsługi procesów administracyjnych. Dzięki automatyzacji niektórych czynności, przebieg procesów urzędniczych ulegnie znacznemu skróceniu.

Portal pomoże w nauce latania dronami 

W portalu udostępniona zostanie usługa "e-learningu", mająca na celu wspieranie użytkowników w zdobywaniu podstawowej wiedzy w zakresie zasad związanych z realizacją lotów bezzałogowców. Użytkownicy będą mogli odbyć w pełni elektronicznie szkolenie i egzamin w podkategoriach A1 i A3 kategorii otwartej.

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów zdobyte przez użytkownika nowe kwalifikacje automatycznie zapiszą się na jego koncie. Dodatkowo usługa dostarcza materiały szkoleniowe przygotowujące użytkowników do egzaminu w podkategorii A2. 

W ramach projektu "Usługi Cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych" dostępne będą także cyfrowe narzędzia dla instytucji państwowych biorących udział w działaniach ratowniczych oraz operacjach związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa państwowego lub publicznego.

Jednym z takich narzędzi jest system "Dynamic Safety & Security", umożliwiający uprawnionym podmiotom składanie wniosków do PAŻP o wprowadzenie tymczasowych ograniczeń w dostępności przestrzeni powietrznej, związanych z priorytetowymi działaniami operacyjnymi.

Projekt "usługi Cyfrowe dla BSP"

27 marca w Krakowie aktywowana została pierwsza strefa ograniczona, o którą wniosek w całości procedowany był w systemie Dynamic Safety & Security. Tu jednak nie kończy się wsparcie PAŻP dla służb takich, jak policja, czy straż pożarna.

Projekt "Usługi Cyfrowe dla BSP" obejmuje także uruchomienie pod koniec kwietnia systemu "Search&Help", służącego do zapewniania wsparcia działań Koordynatora Operacji Lotniczych w zakresie kierowania lotami dronów realizowanymi w ramach reakcji na konkretne zdarzenia związane z zapewnianiem bezpieczeństwa publicznego.

Koniec kwietnia 2024 roku, to także planowany czas uruchomienia nowej usługi: CoTuLata, umożliwiającej każdemu obywatelowi weryfikację, jakie loty bezzałogowych statków powietrznych zostały zgłoszone do PAŻP, w jego bezpośrednim otoczeniu oraz dokonanie zgłoszenia lotów o niejednoznaczny charakterze.

Aplikacja mobilna CoTuLata umożliwi także użytkownikom smartfonów opartych o system Android odczytanie danych RemoteID – automatycznie rozgłaszanych przez niektóre BSP informacji między innymi o parametrach lotu drona i jego operatorze. 

Kiedy trzeba rejestrować drony?

To nie koniec nowości jakie szykuje Agencja  w zakresie przygotowania i wdrożenia nowych rozwiązań związanych z usprawnieniem rynku usług transportu dronami w Polsce, co dotyuczy nie tylko branży medycznej.

Już wkrótce uruchomiona zostanie aplikacja PAŻP pod nazwą Drone Tower jako oficjalny system teleinformatyczny do zgłaszania zamiaru wykonania lotu dronem. Jeszcze w tym kwartale Krajowy System Informacji Dronowej zostanie rozwinięty o kolejne cyfrowe usługi. Będzie to między innymi nowoczesne narzędzie do planowania misji – Kreator misji KSID.

Polskie przepisy dzielą loty dronami na przestrzeń otwartą, szczególną i certyfikowaną. Kategoria otwarta – obejmuje najczęściej wykonywane loty, czyli te, w których obowiązuje pułap do 120 metrów i które odbywają się w zasięgu wzroku operatora.  Masa drona nie może w takim przypadku przekraczać 25 kilogramów. Kategoria otwarta jest także podzielona na trzy podkategorie – A1, A2 i A3.

Rejestracja operatora bezzałogowca w kategorii otwartej jest konieczna w dwóch przypadkach:

Gdy masa drona wynosi 250 gramów lub więcej oraz gdy dron jest wyposażony w kamerę lub inny czujnik umożliwiający zbieranie danych. Rejestracja nie dotyczy tylko tych urządzeń, które w świetle obowiązujących przepisów są uznawane za zabawki.

Rejestracja wiąże się z wypełnieniem formularza na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po jej dokonaniu trzeba umieścić na dronie numer operatora.


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

Polecane

Wróć do strony głównej