Współparca polsko-amerykańska. Eksperci ocenili potencjał i przyszłość polskiej energetyki jądrowej

2024-04-08, 07:20

Współparca polsko-amerykańska. Eksperci ocenili potencjał i przyszłość polskiej energetyki jądrowej
zdjęcie ilustracyjne. . Foto: Fineart1/Shutterstock

Podczas otwarcia Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych w Warszawie, eksperci z USA i Polski ocenili m.in. wpływ rozwoju energetyki jądrowej na bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. 

O przyszłości polskiej energetyki jądrowej, potencjale nowo otwartego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych, a także dalszej współpracy Polski i USA w obszarze energii rozmawiali wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz dr Michael Goff - Główny Zastępca Asystenta Sekretarza ds. Energii Nuklearnej w Departamencie Energii USA, jeden z dwóch najważniejszych amerykańskich urzędników ds. energii nuklearnej.

W trakcie spotkania delegacje dyskutowały m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej na rzecz rozwoju energetyki jądrowej oraz o jej wpływie na bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Omówiono także rolę USA w procesie budowania kompetencji i zasobów ludzkich dla energetyki jądrowej w Polsce.

Suwerenność energetyczna Polski 


- Polska konsekwentnie postrzega inwestycje w cywilną energetykę jądrową jako wybór prawdziwie strategiczny, mający szerokie implikacje dla bezpieczeństwa geopolitycznego i energetycznego Polski i szerzej Europy Środkowo-Wschodniej, tj. suwerenności energetycznej i niezależności dostaw, a także dekarbonizacji i wzrostu gospodarczego oraz przystępnych cen energii - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Ambasada amerykańska w Polsce na serwisie X poinformowała, że dzięki współpracy z polskimi uczelniami i instytucjami Centrum będzie oferować kompleksowe szkolenia z zakresu cywilnego przemysłu nuklearnego.

"Inicjatywa ta podkreśla zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego i wspieranie innowacji w zakresie czystej energii w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Stany Zjednoczone angażują się w wspieranie zrównoważonego rozwoju energetycznego i wspieranie Polski w transformacji energetycznej" - czytamy na serwisie X. 

W ramach Programu polskiej energetyki jądrowej pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000, zbuduje konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej