OZE i energetyka jądrowa. Będzie aktualizacja Polityki Energetycznej Polski
Gaz jako paliwo przejściowe był drogą donikąd, w tym roku MKiŚ przedstawi aktualizację "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." (PEP2040), która będzie szła bardziej jasno w kierunku transformacji opartej na OZE z zachowaniem energetyki jądrowej jako dopełnienie - poinformowała na komisji środowiska wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.
2024-03-21, 13:12
- Jeżeli chodzi o strategię PEP2040 to ona wymaga gruntownej zmiany. Główna zmiana, myślę, będzie polegać na tym, że to, co polityka PEP2040 z 2018, 2019 roku zakładała, "gaz jako paliwo przejściowe", "Polska hubem gazowym", to była ścieżka donikąd, ponieważ gaz jest w znacznej części importowanym paliwem i widzieliśmy w czasie kryzysu, jak ceny gazu wzrosły, i uzależnienie od gazu nie jest naszym celem - powiedziała Zielińska.
Nowa PEP
Zapowiedziała, że resort klimatu w tym roku przedstawi aktualizację "Polityki energetycznej Polski do 2040 r.".
- W tym roku przedstawiamy aktualizację PEP2040, która będzie szła bardziej jasno, stabilnie w kierunku wpierania transformacji opartej na OZE, z zachowaniem istniejących planów zawartych w polskiej strategii na rzecz energetyki jądrowej PPEJ jako dopełnieniem - dodała.
Wiceminister poinformowała też, że kierownictwo jej resortu wraz z kierownictwem NFOŚiGW pracuje nad uruchomieniem nowych programów, które będą wspierały inwestycje OZE w ciepłownictwie.
- Za kilka tygodni będziemy ogłaszać nabór do nowego programu OZE w ciepłownictwie i tam będzie 2 mld zł na wsparcie ciepłowni w działaniach transformacyjnych, żeby wspierać właściwe inwestycje w szeroko pojęte OZE - podkreśliła.
PR24/IAR/PAP/mib/wmkor
REKLAMA