"Pogoda robi się coraz bardziej niebezpieczna". Rzecznik IMGW zapowiada ekstremalnie gorące lato
– Zmiana klimatu jest widoczna gołym okiem, wiosna rozpoczęła się miesiąc wcześniej, bo już w lutym, a z prognoz wynika, że także lato będzie ekstremalnie ciepłe – powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. – Zmieniający się klimat powoduje, że pogoda tu i teraz jest coraz bardziej niebezpieczna – zaznaczył i przypomniał o alertach Instytutu.
2024-04-07, 10:54
Niedziela zapowiada się wyjątkowo ciepło jak na początek kwietnia. Synoptycy IMGW przewidują, że temperatura maksymalna sięgnie od 15 stopni na Helu i 18 na wschodzie, przez około 23 kreski w centrum aż do 28 stopni na południowym zachodzie. To dlatego, że z zachodu napływa nad nasz kraj bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego.
- Zmiana klimatu powoduje, że zwrotnikowe powietrze znad Sahary częściej wędruje do Europy, ogrzewając ją - wyjaśnił w Polskim Radiu 24 rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.
Zaznaczył, że maksymalna temperatura spodziewana w najbliższych dniach, sięgająca 27, 28 stopni, jest wyższa o około siedem do dziesięciu stopni od historycznej średniej dla początku kwietnia. W drugiej połowie tygodnia należy jednak spodziewać się ochłodzenia do przeciętnych kwietniowych temperatur - wskazał.
Upały mogą przyjść już w maju. "Pogoda jest coraz bardziej niebezpieczna"
REKLAMA
Przypomniał, że luty i marzec były ekstremalnie ciepłe, pobite zostały jednostkowe rekordy temperatur. - To znaczy, że zmiana klimatu jest widoczna gołym okiem. Wiosna rozpoczęła się miesiąc wcześniej, bo już w lutym - wskazał.
Dodał, że z prognoz długoterminowych wynika, że "lato będzie ekstremalnie ciepłe". - Niewykluczone, że upały będą się pojawiały już w maju. Także w czerwcu i lipcu temperatury średnie będą wyższe od normy - zaznaczył.
- Fala upałów po 30 stopni przez dziesięć dni z rzędu nie zdarza się normalnie. Nasz organizm jest wtedy narażony na stres termiczny, bo w nocy w wysokiej temperaturze nie odpoczywamy - wskazał.
Jak mówił, zmiana klimatu niesie za sobą także inne zagrożenia, nie tylko ekstremalnie wysokie temperatury. Coraz częściej występować będą silne burze, intensywne opady deszczu wywołujące podtopienia i powodzie błyskawiczne, sztormy i trąby powietrzne. - Zmieniający się klimat powoduje, że pogoda tu i teraz jest coraz bardziej niebezpieczna - stwierdził Grzegorz Walijewski.
REKLAMA
Zaapelował też o śledzenie i nieignorowanie alertów meteorologicznych wydawanych przez IMGW.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Czytaj także:
- Saharyjski pył ponownie nad Polską. Może być groźny dla astmatyków
- 2023 najcieplejszym rokiem w historii. Takich temperatur nie było od 100 tysięcy lat
- Lotniska regionalne w Polsce. Jest ich naprawdę sporo. Zobacz, dokąd można polecieć samolotem z polskich miast
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
REKLAMA
Gość: Grzegorz Walijewski (rzecznik IMGW)
Data emisji: 7.04.2024
Godzina emisji: 9.40
Polskie Radio 24/ mbl/wmkor
REKLAMA
REKLAMA