Specjalna audiencja u papieża. Przybyły rodziny izraelskich zakładników

2024-04-08, 14:07

Specjalna audiencja u papieża. Przybyły rodziny izraelskich zakładników
Rodziny izraelskich zakładników podczas audiencji u papieża. Foto: Associated Press/East News

W bibliotece Pałacu Apostolskiego w Watykanie odbyła się szczególna audiencja. Papież Franciszek spotkał się z rodzinami izraelskich zakładników, którzy 7 października 2023 r. zostali porwani przez terrorystów z Hamasu.

Do spotkania papieża z przedstawicielami rodzin Bibas, Berger, Dalal, Miran, Nimrodi doszło pół roku po ataku terrorystów z Hamasu na Izrael, w trakcie którego uprowadzonych zostało 240 osób. W niewoli przebywa nadal ponad 130 zakładników.

Portal Vatican News przypomniał, że 22 listopada 2023 r. papież przyjął na dwóch osobnych audiencjach krewnych izraelskich zakładników oraz grupę Palestyńczyków, których bliscy przebywają w Strefie Gazy. Franciszek wielokrotnie apelował o uwolnienie porwanych.

Wizyta szefa izraelskiej dyplomacji

Krewni zakładników przybyli do Rzymu razem z izraelskim ministrem spraw zagranicznych Israelem Katzem. On zaś spotkał się w poniedziałek z szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

Z kolei w niedzielę Katz spotkał się z szefem włoskiej dyplomacji Antonio Tajanim. Po spotkaniu minister Tajani udzielił krótkiej wypowiedzi włoskim mediom. - Wyjaśniłem, że Włochy domagają się przerwania walk i zawieszenia decyzji o ataku na miasto Rafah, ale równocześnie wzywają Hamas do natychmiastowego zwolnienia izraelskich zakładników - powiedział dyplomata.

Tajani zaznaczył, że aby pomoc żywnościowa dla ludności Gazy nie trafiła w ręce Hamasu, potrzebna jest "autoryzacja i gotowość Izraela", by wysłać te dary. - Postanowiliśmy zainwestować następnych 20 mln euro. Otrzymaliśmy absolutnie pozytywną odpowiedź. Minister Katz zagwarantował poparcie dla naszej inicjatywy - oznajmił szef włoskiej dyplomacji.

Izrael Katz poinformował, że zabiega o poparcie dla stanowiska swego kraju, który uzależnia zawieszenie broni od uwolnienia wszystkich zakładników.

Czytaj także:

PAP, IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej