Bezdech senny. Schorzenie niebezpieczne dla dzieci i dorosłych
- Chrapanie może być objawem tego, że ktoś ma bezdech senny, bardzo rzadko zdarza się, że ktoś ma bezdech, a nie chrapie. Są badania, które oceniają, że jeśli ktoś od wczesnej młodości ma bezdechy i się nie leczy, to żyje nawet 10 do 14 lat krócej. Statystycznie rzecz biorąc, jest to problem, który skraca życie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kukwa, otolaryngolog Szpital Czerniakowski w Warszawie.
2024-04-08, 21:15
Bezdech senny to zatrzymanie lub zmniejszenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe w okolicach gardła. Ten epizod musi trwać dłużej niż 10 sekund i powtarzać się okresowo w czasie snu. Osoby, u których występuje bezdech senny, śpią zazwyczaj niespokojnie, a także często i gwałtownie się wybudzają z powodu konieczności mocnego wciągnięcia powietrza ustami.
Jak wyjaśniał prof. Wojciech Kukwa problem bezdechu może się zacząć już dzieciństwie. - U dużej grupy dzieci ten problem z czasem się ogranicza, jednak cześć z nich, już jako dorośli chrapie i ma bezdechy, ten problem ciągnie się przez całe życie - zauważył.
Gość audycji zaznaczył, że u dorosłych bezdech senny związany jest z całym szeregiem nieprawidłowości. - Obecnie najbardziej istotnym problem powodującym zaburzenia oddychania u dorosłych jest nadwaga i otyłość. Tkanka tłuszczowa znajduje się również w górnych częściach dróg oddechowych, podniebieniu ii ścianach gardła, również w języku (…). Poza tym są to również problemy laryngologiczne, zaburzenia drożności nosa i gardła - mówił prof. Wojciech Kukwa.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Wojciech Kukwa, otolaryngolog ze szpitala Czerniakowskiego w Warszawie
REKLAMA
Data emisji: 08.04.2024
Godzina emisji: 19.33
PR24/ka
REKLAMA