Części zamienne z elektrowni cieplnych. Litwini mają pomysł na pomoc ukraińskiej energetyce
Litewskie ministerstwo energetyki zaoferowało, że udostępni zamknięte elektrownie cieplne w kraju w celu pozyskania części zamiennych i przekazania ich na rzecz ukraińskiego systemu energetycznego - poinformował w poniedziałek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.
2024-04-08, 14:48
- Rozmawiałem z ministrem energetyki Litwy. (Strona litewska) zaproponowała, że wykorzysta swoje elektrownie cieplne, które są zamknięte. (...) możemy je zdemontować i uzyskać potrzebne nam części zamienne - powiedział Hałuszczenko podczas ogólnoukraińskiego informacyjnego telemaratonu "Zjednoczone wiadomości".
Ostatnie rosyjskie ataki zniszczyły moce produkcyjne ukraińskich elektrowni cieplnych. Jak zaznacza amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), Rosja rozszerzyła ostrzały ukraińskiej infrastruktury krytycznej o nowe cele, w tym elektrownie wodne i zapory; oznacza to eskalację ataków na infrastrukturę.
Ukraina dąży do wzmocnienia swojej obrony powietrznej, aby chronić obiekty energetyczne przed rosyjskimi atakami i zapobiec przerwom w dostawach prądu latem, kiedy zużycie energii elektrycznej zbliża się do zimowego szczytu.
Odwet za niszczenie infrastruktury
Ukraińskie wojsko przy wykorzystaniu autonomicznych dronów kierowanych przez AI uderza w rosyjskie rafinerie, niszcząc najbardziej dochodową gałąź rosyjskiej gospodarki. Drony wspomagane sztuczną inteligencją pozwalają na precyzyjniejsze rażenie odległych rosyjskich celów.
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie były możliwe dzięki zaawansowanym dronom. Część ukraińskich dronów wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), dzięki czemu są w pełni autonomiczne i w trakcie lotu nie muszą komunikować się z dowództwem, przez co są bardziej niezawodne.
Ukraińskie wojsko od 24 lutego 2022 r., początku pełnowymiarowej wojny z Rosją, używało uzbrojenia, które było dostępne od ręki. Armia miała do dyspozycji głównie drony cywilne, które były przystosowywane do potrzeb wojskowych.
REKLAMA
Z czasem Kijów zdołał zbudować swój własny arsenał dronów bojowych. Dzięki lokalnej produkcji bezzałogowców dalekiego zasięgu, strona ukraińska zaczęła prowadzić działania bojowe na terenie Rosji, atakując cele infrastruktury krytycznej.
Siły ukraińskie zamiast uderzać w magazyny z ropą, skoncentrowały swoje ataki na rafineriach. Ataki ograniczają zdolność Rosji do przetwarzania ropy, która jest konieczna do jej sprzedaży, ale też przetworzenia i użycia w przemyśle zbrojeniowym.
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA
REKLAMA