Obrzucili funkcjonariuszy kamieniami. Coraz więcej incydentów na granicy z Białorusią
Cudzoziemcy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską, jednocześnie atakując polskich funkcjonariuszy, obrzucając ich kamieniami. Kilku migrantom udzielono pomocy medycznej.
2024-04-10, 12:10
- Do prób przekroczeń granicy doszło na odcinku granicy ochranianym przez Podlaski Oddział SG. W poniedziałek było 248 prób, we wtorek 116 - poinformowała w komunikacie rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz.
Podała, że migranci kilkukrotnie zaatakowali kamieniami polskie patrole. - W rejonie Czeremchy migranci znajdujący się za techniczną barierą, rzucając kamieniami w polskie patrole, wybili szybę w samochodzie służbowym Straży Granicznej - dodała rzeczniczka.
Zdanowicz poinformowała też, że w tych dniach dwukrotnie zespoły interwencyjne o charakterze poszukiwawczo–ratowniczym z placówek SG w Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych udzielały pomocy potrzebującym migrantom. Podała, że jeden z cudzoziemców przejawiał objawy hipotermii, drugi miał kontuzję nogi.
Coraz więcej incydentów na granicy
Z danych SG wynika, że od początku kwietnia łącznie było ok. 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z 28 różnych państw.
REKLAMA
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
Nowa bariera elektroniczna
SG wybrała też i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. To konsorcjum firm Elektrotim SA z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Inwestycja będzie kosztowała blisko 280 mln zł, to głównie środki unijne.
Atak na funkcjonariuszy SG. Mjr Zdanowicz: rejestrujemy wzrost prób forsowania granicy
W Programie 1 Polskiego Radia szef MSWiA Marcin Kierwiński przekazał, że sztuczna fala migracyjna stworzona przez reżim Łukaszenki narasta, dlatego bariera na granicy będzie wzmocniona.
REKLAMA
Posłuchaj
Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Podpisana została umowa z firmą Sprint SA z Olsztyna. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Inwestycja będzie kosztowała 85 mln zł.
Kosztowny spacer przy granicy polsko-rosyjskiej. Turyści weszli na zakazany teren
pap/iar/as
REKLAMA
REKLAMA