Orlen stracił 1,6 mld złotych. Ekspert: zgrzyt, kontrowersje i pytania

- Z kasy spółki zniknęło 1,6 mld złotych. Według wstępnych informacji, które podaje koncern, w wyniku nieprzestrzegania norm i zasad. To źle świadczy o zarządzaniu firmą - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetycznych Mariusz Marszałkowski. 

2024-04-12, 11:08

Orlen stracił 1,6 mld złotych. Ekspert: zgrzyt, kontrowersje i pytania
Marszałkowski: ze kasy Orlenu zniknęło 1,6 mld złotych, to źle świadczy o zarządzaniu firmą. Foto: Shutterstock/OleksSH

Aż 1,6 mld zł straciła spółka Orlenu założona w Szwajcarii za prezesury Daniela Obajtka. Spółka Orlenu zapłaciła gigantyczną zaliczkę za ropę i paliwa. Nie dostała ani ropy, ani zwrotu zaliczki.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mamy do czynienia ze złym sygnałem dla akcjonariuszy. - Z kasy spółki zniknęło 1,6 mld złotych. Według wstępnych informacji, które podaje koncern, w wyniku nieprzestrzegania norm i zasad. To źle świadczy o zarządzaniu firmą - powiedział Mariusz Marszałkowski. 

Szwajcarska spółka Orlenu powstała w sierpniu 2022 roku i miała za zadanie handlować ropą naftową i paliwami. - Od razu pojawia się zgrzyt. W zasadzie Szwajcaria nie przystępuje do żadnych sankcji przeciwko komukolwiek. Tam spotykają się interesy, które w innych systemach prawnych nie miałyby racji bytu. Pojawienie się spółki Orlenu w Szwajcarii nasuwa pytanie, po co ona tam powstała? Rynek paliwowy jest bardzo delikatny, często korzysta się z różnych pośredników. Niekoniecznie musiało chodzić o szare interesy. Kontrowersyjne w tej sprawie jest jednak to, że Orlen wypłacił zaliczki firmom, z którymi wcześniej nie miał relacji biznesowych. Czym innym byłoby zarejestrowanie spółki w Szwajcarii i współpracowanie z firmami, które odcięły się od ropy rosyjskiej. Czym innym z firmami, z którymi nie było wcześniej relacji. Handel ropą związany jest też z mechanizmami zabezpieczającymi dla kupującego. Czy kontrahent jest wypłacalny, czy nie stanie się coś złego? Pamiętajmy, że w 2022 roku został wprowadzony pakiet unijnych sankcji, który wprowadzał zakaz sprowadzania rosyjskiej ropy. Jednocześnie powstała firma, która miała za zadanie handlowanie ropą. To budzi uzasadnione kontrowersje i pytania - tłumaczył Marszałkowski. 


Posłuchaj

Mariusz Marszałkowski gościem Małgorzaty Żochowskiej (Temat dnia) 21:31
+
Dodaj do playlisty

  

REKLAMA

W związku z utraceniem przez spółkę Orlen Trading Switzerland (OTS) 1,6 mld zł przedpłat za niedostarczoną ropę Orlen przewiduje skorygowanie wyników rocznych za 2023 r. o taką właśnie kwotę.

Grupa Orlen to największa polska firma, koncern, który posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw w tych krajach, jak również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Posiada segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz energetyczny, w tym odnawialnych źródeł energii.

Więcej w nagraniu.

* * * 

REKLAMA

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Małgorzata Żochowska

Gość: Mariusz Marszałkowski (ekspert ds. energetyki)

Data emisji: 12.04.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 10.06

PR24/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej