Sprawa Polaka zabitego w Szwecji. Ekspert: państwo opiekuńcze nie obroniło się przed przestępczością imigrantów

2024-04-12, 14:30

Sprawa Polaka zabitego w Szwecji. Ekspert: państwo opiekuńcze nie obroniło się przed przestępczością imigrantów
Szwedzka policja na miejscu zabójstwa Polaka . Foto: OSCAR OLSSON/EPA

- Dopiero w tym roku Szwecja przyjęła pierwszą w swojej historii strategię walki ze zorganizowaną przestępczością imigrantów, choć statystki od lat pokazywały wzrost zdarzeń - zabójstw, wybuchów, wojen gangów, handlu narkotykami. Kryzys w Szwecji narastał od 2015 roku a dopiero w tym roku zaczęto coś z tym robić - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. krajów skandynawskich Marcin Fronia z Polskiej Akademii Nauk. 

Mieszkający w Sztokholmie 39-letni Polak zastrzelony został w środę wieczorem w dzielnicy Skarholmen, gdy szedł na  basen z 12-letnim synem. W przejściu pod wiaduktem spotkał grupę młodzieży. Między nim a nastolatkami doszło do wymiany zdań, a następnie w jego kierunku padł śmiertelny strzał. W czwartek w miejscu zdarzenia pamięć mężczyzny uczcił m.in. premier Szwecji Ulf Kristersson.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zorganizowana przestępczość stała się w Szwecji problemem. - Doszło do jej eskalacji od 2015 roku, gdy Szwecja obok Niemiec, przyjęła najwięcej imigrantów w związku z kryzysem migracyjnym. Zakładano, że udany model państwa opiekuńczego doprowadzi do tego, że imigranci się zintegrują. Tymczasem statystyki kryminale wskazują, że zaczęły powstawać gangi, do których rekrutowane były młode osoby pochodzące z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu  mówił Marcin Fronia. 

Jego zdaniem z czasem stało się to wyzwaniem, również politycznym. - Kwestia imigrantów przez lata była wykluczona z kampanii partii politycznych. Chodziło o to, aby nie dawać paliwa populistom, którzy używali haseł antyimigracyjnych. Skutek był przeciwny od założonego, populiści rośli w siłę.  Szwecja spadła też w ostatnich latach w rankingach jakości edukacji. Przyjęto założenie, żeby równać w dół. Obniżać poziom edukacji, by mocniej integrować imigrantów. Dopiero w tym roku Szwecja przyjęła pierwszą w swojej historii strategię walki ze zorganizowaną przestępczością, choć statystki od lat pokazywały wzrost zdarzeń - zabójstw, wybuchów, wojen gangów, handlu narkotykami. Na razie za wcześnie jest, aby wypowiadać się temat skuteczności tej strategii. Faktem jest, że kryzys w Szwecji narastał od 2015 roku a dopiero w tym roku zaczęto coś z tym robić - podsumował Fronia.    


Posłuchaj

Marcin Fronia gościem Macieja Wolnego (Temat dnia) 15:40
+
Dodaj do playlisty

    

39-letni Polak miał podwójne obywatelstwo. Jego rodzice przeprowadzili się do Szwecji w czasach PRL-u.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * * 

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Maciej Wolny

Gość: Marcin Fronia (Polska Akademia Nauk) 

Data emisji: 12.04.2024

Godzina emisji: 13.20

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej