Sejm powołał komisję do spraw aborcji. Posłanki Lewicy: historyczny dzień
Sejm powołał nadzwyczajną komisję, która będzie pracować nad projektami liberalizującymi prawo aborcyjne. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda została jej przewodniczącą.
2024-04-12, 18:15
Anna Maria Żukowska podziękowała kobietom, które protestowały przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. "Dziękuje wam: dziewczyny, koleżanki, panie. To wasza presja spowodowała, że dzisiaj jest ten historyczny dzień - 12 kwietnia. To prawdziwy Dzień Kobiet. Przyjęliśmy uchwałę o powołaniu komisji nadzwyczajnej do rozpatrywania wszystkich projektów liberalizujących prawo do przerywania ciąży" - powiedziała posłanka Lewicy, zaznaczając, że projekty zostały złożone przez różne kluby. - Pierwszy raz przejdą do drugiego czytania - podkreśliła.
Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła o radości i pełnej gotowości do pracy w komisji. - Jesteśmy gotowi - zadeklarowała. I dodała: "Myślę, że to dobry moment żeby podziękować kolegom i koleżankom, którzy głosowali >>za<<, szczególnie z PSL. Dziękuję, że się zdecydowali. To pokazuje, że jako koalicja 15 października możemy dobrze współpracować, wprowadzać zmiany" - przekonywała Katarzyna Kotula.
Łoboda przewodniczącą komisji ds. aborcji
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda została przewodniczącą komisji do spraw aborcji. W prezydium nie ma nikogo z Prawa i Sprawiedliwości, bo nie zgłosiło żadnej kandydatury.
Na pierwszym posiedzeniu komisji posłowie wybrali tylko jej szefostwo. Czterema wiceprzewodniczącymi komisji również są kobiety.
Posłanka Marlena Maląg mówi, że i tak miałaby ograniczony wpływ na działania prezydium. Komisja zajmująca się projektami aborcyjnymi liczy 27 osób. W jej składzie znalazło się tylko dwóch mężczyzn.
REKLAMA
Projekty ws. aborcji
Projekty Koalicji Obywatelskiej i Lewicy przewidują liberalizację prawa aborcyjnego. Przerywanie ciąży będzie dozwolone do 12 tygodnia ciąży bez podawania przyczyn. Ponadto drugi z projektów Lewicy zdejmuje odpowiedzialność karną za aborcję i pomoc w niej. Projekt Trzeciej Drogi przewiduje powrót do kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Przewiduje, że aborcja będzie możliwa w sytuacji nieodwracalnych wad płodu.
Posłuchaj
Obecnie aborcja jest w Polsce legalna, gdy zagrożone jest życie matki, lub gdy ciąża została poczęta w wyniku gwałtu.
- "Rodziny tęczowe". Kotula: powinna być możliwość minimum zawarcia związku partnerskiego
- Debata o aborcji. Sprawdź, co jest w czterech projektach poselskich
dn/IAR
REKLAMA