Kolejne przelewy z KPO. Minister funduszy wskazała termin
- W sierpniu, najpóźniej na początku września, rząd planuje złożyć jednocześnie drugi i trzeci wniosek o płatność z KPO, tak, by do końca roku mieć kolejną płatność - poinformowała minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wnioski o kolejne dwie transze wypłat spodziewane są pod koniec roku.
2024-04-15, 12:27
Polska otrzymała w poniedziałek z UE płatność z pierwszego wniosku o KPO, czyli 26,964 mld zł - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na konferencji prasowej.
Jak podkreśliła, jest to największy, jednorazowy przelew, który wpłynął z Unii do Polski w czasie 20 lat naszego członkostwa w UE. Przypomniała, że wniosek został wystosowany 15 grudnia. - I dzisiaj, 15 kwietnia są środki - zaznaczyła.
Szefowa MFiPR dodała, środki te zostaną przeznaczone na szereg różnych inwestycji, m.in. na program "Czyste powietrze", białe plamy w obszarze szerokopasmowego internetu, a także na inwestycje w remonty i nowe drogi na kolei, żłobki. - To są nasze plany na inwestowanie środków z KPO do końca czerwca - podkreśliła.
Posłuchaj
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o tym, na co wydane zostaną pieniądze z pierwszej transzy KPO (IAR) 0:28
Dodaj do playlisty
Kolejne wnioski o transze KPO. Rząd ma konkretne plany
- Następną płatność chcielibyśmy, i planujemy, otrzymać do końca tego roku, i to - według naszych planów - będzie płatność z drugiego i trzeciego wniosku o płatność - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.
REKLAMA
- Chcemy złożyć jednocześnie, nadrabiając te dwa lata opóźnienia, drugi i trzeci wniosek w sierpniu, najpóźniej na początku września, po to, żeby do końca roku mieć kolejną płatność. A z kolei na samym końcu roku złożyć kolejne dwa wnioski [...], czyli wniosek czwarty i piąty. Takie mamy plany do końca roku - poinformowała.
KPO dla Polski. Dziesiątki miliardów unijnych środków
W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).
Czytaj także:
- Pełczyńska Nałęcz: trwa rewizja KPO dla Polski, do 30 kwietnia zapadnie decyzja
- Pieniądze z KPO dla hotelarzy i gastronomii. Ruszył nabór wniosków. W puli 1,2 mld zł
- Nowy pakiet energetyczny przyjęty w PE. Buzek: wodór to przyszły nośnik energii
[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł Włodzimierz Cimoszewicz gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA