Atak Iranu na Izrael. Niemieckie media: Europa musi obłożyć Teheran sankcjami
Po ataku na Izrael w Europie konieczne jest określenie na nowo strategii wobec reżimu w Teheranie - pisze komentator Paul-Anton Krüger w dzienniku "Süddeutsche Zeitung". Jego zdaniem Zachód miał nadzieję na powrót do porozumienia z Iranem, jednak teraz te nadzieje trzeba porzucić.
2024-04-16, 18:06
"Bezprzykładny atak Iranu na Izrael sprawia, że konieczne jest to, aby w rządzie Niemiec i w Unii Europejskiej na nowo określono własne strategie wobec reżimu Republiki Islamskiej" - napisał Paul-Anton Krüger. Autor komentarza twierdzi, że oznaczać to musi uderzenie we "wszystkie obszary aktywności Iranu, stojące w sprzeczności z niemieckimi i europejskimi interesami".
"Iran wspiera Rosję w jej autorytarnej koalicji"
Komentator "Süddeutsche Zeitung" przypomniał, że Iran współpracuje z Rosją i innymi reżimami autorytarnymi i totalitarnymi. Określił to mianem "dowodzonej przez Rosję koalicji państw autorytarnych". "Jej celem jest wywrócenie - także przy użyciu przemocy - obowiązującego porządku międzynarodowego. Najlepszy przykład to dostawy broni na rzecz rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie" - ocenił publicysta.
Zwrócił także uwagę, że z kolei na Bliskim Wschodzie funkcjonuje inna koalicja - "szyicko-islamistyczna" - która jest ściśle powiązana z irańskim rządem, funkcjonującym wszakże właśnie w myśl tej ideologii. Z tego powodu reżim "utrzymuje całą sieć uzbrojonych grup terrorystycznych". Ma to służyć budowie dominacji Iranu na Bliskim Wschodzie. Stąd właśnie wsparcie Hezbollahu w Libanie, szyickich milicji w Iraku i Syrii, czy Huti w Jemenie oraz Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy i Autonomii Palestyńskiej.
Autor tekstu dodał, że z tym wszystkim współgra irański program jądrowy, którego "cywilna fasada nie jest w stanie ukryć, że od początku nastawiony jest na to, aby zapewnić sobie zdolność budowy broni atomowej". Krüger zauważył też, że wobec wszystkich tych aspektów Iran prowadzi także wewnątrz kraju krwawą politykę represji, zwalczając wszelkie formy protestu oraz gnębiąc obywateli.
REKLAMA
UE nałoży sankcje na Iran?
Biorąc to wszystko pod uwagę publicysta "Süddeutsche Zeitung" ocenił, że niezbędne jest nałożenie na najważniejsze ośrodki władzy w Iranie sankcji przez Europę. Jakie ośrodki ma na myśli komentator dziennika? Chodzi przede wszystkim o samego najwyższego przywódcę Alego Chameneiego i jego biuro, ale także podlegający ajatollahowi Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, zwany też Gwardią Rewolucyjną oraz jego specjalistyczne oddziały al-Kuds. To właśnie brygada al-Kuds odpowiada za liczne działania wojskowe i terrorystyczne na Bliskim Wschodzie, to także ta brygada straciła dowódców w wyniku ostrzału irańskiego konsulatu w stolicy Syrii - Damaszku.
"UE musi teraz wprowadzić obszerne sankcje przeciwko Gwardii Rewolucyjnej i brygadom Al-Kuds, zwłaszcza że ta pierwsza kontroluje dużą część irańskiej gospodarki" - napisał Krüger. Autor dodał, że Europa długi czas żyła nadzieją na uratowanie porozumienia nuklearnego z 2015 roku (porozumienie zostało zerwane przez Stany Zjednoczone w 2018 roku - red.), a nawet jeśli nie da się go uratować, to można od niego wychodzić w kolejnych negocjacjach z Teheranem.
"Konieczne całkowite embargo gospodarcze"
Nadzieje te - stwierdził publicysta - nie spełniły się. Okazało się, że irańskie władze nie chcą przedłożyć stosunków gospodarczych i dobrobytu obywateli ponad ideologię i chęć dominacji.
"Gdyby Iranowi udał się przełom w budowie bomby atomowej, to rozkład sił w regionie zostałby nieodwracalnie i skrajnie negatywnie zmieniony. USA i Izrael na to nie pozwolą. Europejczykom nie pozostaje teraz właściwie nic innego, jak posunąć się niemal do granic gospodarczego i handlowego embarga, które oszczędza jedynie artykuły humanitarne" - napisał autor komentarza w "Süddeutsche Zeitung".
REKLAMA
W opinii dziennikarza Europa ma zbyt głębokie relacje gospodarcze z Iranem, a reżim w Teheranie zbyt długo prowadził "ukrytą wojnę przeciw Izraelowi". "Teraz ta wojna wyszła na jaw" - napisał, dodając, że wojna ta jest wymierzona także w USA i cały Zachód. "Europa musi zmierzyć się tą rzeczywistością" - podkreślił.
- "Irańska opcja atomowa", cios w gospodarkę światową. Co może się wydarzyć w cieśninie Ormuz i na Morzu Czerwonym?
- Rejsy do Izraela i Libanu. Jest decyzja LOT-u
dw.com/jmo
REKLAMA