Jak wykorzystywano Pegasusa w Polsce? Prokurator generalny ujawni szczegóły

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny podkreślił, że sprawa inwigilacji Pegasusem jest na tyle ważna, że wymaga dyskusji plenarnej. Adam Bodnar chciałby przedstawić tę informację podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

2024-04-16, 18:20

Jak wykorzystywano Pegasusa w Polsce? Prokurator generalny ujawni szczegóły
Prokurator generalny Adam Bodnar mówił we wtorek w Kielcach o wykorzystaniu Pegasusa . Foto: PAP/Piotr Polak

- Tu jest kwestia decyzji czy przedstawić to na forum komisji czy na forum Sejmu. Myślę, że lepiej byłoby, gdybym to zrobił na forum Sejmu, żeby to później poddać pod dyskusję - powiedział Adam Bodnar.

Posłuchaj

Prokurator generalny Adam Bodnar o wykorzystaniu Pegasusa (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Pegasus. Kogo inwigilowano?

Minister podczas briefingu w Kielcach nie chciał ujawnić, kim były inwigilowane osoby, o których mowa w raporcie na temat skali inwigilacji. - Dzisiaj została ujawniona ogólna liczba osób, które były przedmiotem inwigilacji. To jest 578 osób w ciągu pięciu lat. Przedstawiłem informację marszałkowi Sejmu oraz marszałkowi Senatu. Ta informacja będzie również prezentowana na forum Sejmu i Senatu. Natomiast jeżeli chodzi o konkretne osoby, to przypominam, że została wezwana pierwsza partia listów do osób wezwanych w charakterze świadka - mówił Bodnar.

Posłuchaj

Minister podczas briefingu w Kielcach nie chciał ujawnić, kim były inwigilowane osoby, o których mowa w raporcie na temat skali inwigilacji (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Padną nazwiska? Inwigilowani zdecydują 

Bodnar zaznaczył, że to do tych osób będzie należeć decyzja, czy ujawnić informację o inwigilacji. - To nie jest moja rola, żeby teraz spekulować ani informować, czy to były osoby z tej, czy z innej strony sceny politycznej. Na tym polega ta zmiana. Proszę zauważyć, że staramy się w kontekście ujawniania tych wszystkich informacji dać możliwość decydowania osobom, które mają swoje prawo, do poszanowania prywatności - powiedział.

Posłuchaj

Adam Bodnar zaznaczył, że to do inwigilowanych osób będzie należeć decyzja czy ujawnić ich nazwiska (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że jest gotowy, aby 26 kwietnia minister sprawiedliwości przedstawił informację o inwigilacji między innymi Pegasusem.

REKLAMA

Padły już nazwiska podsłuchiwanych 

Według informacji ogłoszonych na przełomie 2021 roku przez działającą przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus w Polsce byli inwigilowani Brejza, a także adwokat Roman Giertych (obecnie także poseł KO), prokurator Ewa Wrzosek, a także lider AgroUnii Michał Kołodziejczak (obecnie wiceminister rolnictwa).

W ostatnich czasie pojawiły się informacje, że wśród osób inwigilowanych przez służby specjalne w czasie, gdy nadzorowali je Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, byli nie tylko przeciwnicy ówczesnej władzy, ale też prominentni politycy PiS. W mediach pojawiały się również informacje, jakoby system miał być używany do inwigilacji wielu innych polityków, a także obywateli.

Czytaj także:

Komisja śledcza ds. Pegasusa. Trela: w kulminacyjnym momencie podsłuchiwanych 200 osób

REKLAMA

IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej