Spotkanie prezydenta Dudy z Trumpem. "New York Times": odnowienie relacji

2024-04-17, 06:47

Spotkanie prezydenta Dudy z Trumpem. "New York Times": odnowienie relacji
Jak informuje "New York Times", Donald Trump spotka się dziś wieczorem na kolacji z prezydentem Polski . Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Amerykański dziennik "New York Times" informuje o planowanym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Gazeta pisze o odnowieniu relacji pomiędzy politykami, ale zwraca uwagę, że tego rodzaju spotkania są delikatne politycznie. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.

"New York Times" pisze, że Donald Trump spotka się na kolacji z prezydentem Polski dziś wieczorem, jedynym dniu tego tygodnia, gdy Trump nie musi stawić się w sądzie na rozpoczętym procesie kryminalnym.

"Będzie to odnowienie relacji Trumpa i Dudy, który proponował nazwanie bazy wojskowej imieniem Trumpa" - pisze gazeta, odnotowując, że polityka obecnego premiera Tuska jest bardziej zbieżna z polityką Joe Bidena.

Dyplomaci o spotkaniu prezydenta z Trumpem

Cytowany przez "New York Times" były dyplomata Richard Haass nie widzi nic niezwykłego w takim spotkaniu. Haass zastrzega, że Trump przekroczyłby czerwoną linię, gdyby próbował wpłynąć na słowa lub działania swego gościa.

Były doradca do spraw polityki zagranicznej senatora Johna McCaina Richard Fontaine ocenił jednak, że to niezwykłe, aby zagraniczny przywódca jawnie stawał po stronie głównego przeciwnika urzędującego prezydenta USA.

Bez rozgłosu

"New York Times" pisze, że z racji delikatnego charakteru politycznego tego rodzaju spotkań, przywódcy nawiązujący kontakty ze sztabem Trumpa starają się robić to bez rozgłosu, zwykle przez pośredników.

Posłuchaj

"New York Times" o spotkaniu Trump-Duda. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:42
+
Dodaj do playlisty

Kraje, które nawiązały bezpośredni kontakt z Trumpem za pośrednictwem głów państw, takie jak Węgry czy Arabia Saudyjska, są zwykle w złych relacjach z administracją Bidena.

Czytaj także:

IAR/Marek Wałkuski/łl/mpkor

Polecane

Wróć do strony głównej