To o tym rozmawiał Andrzej Duda z Donaldem Trumpem. Znamy szczegóły

2024-04-18, 09:05

To o tym rozmawiał Andrzej Duda z Donaldem Trumpem. Znamy szczegóły
Spotkanie Duda-Trump. Znamy tematy rozmów. Foto: Stefan Jeremiah/Associated Press/East News

Wojna rosyjsko-ukraińska, konflikt na Bliskim Wschodzie, propozycja prezydenta Dudy dotycząca zwiększenia NATO-wskich nakładów na obronność - to tematy rozmowy polskiego prezydenta z Donaldem Trumpem.

Prawie dwie i pół godziny trwało nowojorskie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z walczącym o powrót do Białego Domu byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Polski prezydent określił rozmowy jako "przyjacielskie" i przeprowadzone "w bardzo miłej atmosferze".

Posłuchaj

Spotkanie Duda-Trump. Tematami Ukraina, Bliski Wschód i wydatki na armię - relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

- Ludzie w Polsce go kochają, naprawdę. Niełatwo to osiągnąć, ale wykonał fantastyczną robotę. Jest moim przyjacielem. Mamy za sobą cztery wspaniałe lata, być może będziemy musieli to powtórzyć - mówił o polskim prezydencie Donald Trump, nawiązując do swojego startu w listopadowych wyborach prezydenckich.

Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem. "Mamy bardzo dobrą, osobistą relację"

Były prezydent USA zapewniał, że ma ogromny szacunek do Polski i do jej prezydenta. - Mamy bardzo dobrą, osobistą relację, nigdy nie mieliśmy problemu, nawet małego, zgadzamy się w tak wielu sprawach, jesteśmy cały czas za Polską, wiemy, że Polska tak samo jest za nami - zadeklarował Donald Trump, witając Andrzeja Dudę w Trump Tower.

Jak podkreślał prezydencki minister Wojciech Kolarski, rozmowa w Trump Tower na Manhattanie była "znakomitym spotkaniem". - To było spotkanie dwóch przyjaciół, którzy wspominali ten czas, kiedy przez 4 lata współpracowali, sprawując urzędy prezydenckie. To był bardzo dobry, bardzo owocny czas dla relacji polsko-amerykańskich [...] Donald Trump wielokrotnie podkreślał wielką sympatię do Polski, uznanie, które żywi wobec Polaków - mówił Wojciech Kolarski.

Minister nie odpowiedział na pytanie, czy obaj politycy rozmawiali o potrzebie wsparcia walczącej Ukrainy. Wiadomo jednak, że sprawa amerykańskiej pomocy dla Kijowa zostanie w sobotę poddana pod głosowanie w Izbie Reprezentantów, gdzie większość mają Republikanie. Zadeklarował to spiker Izby Mike Johnson przy sprzeciwie związanych z Trumpem Republikanów z ruchu MAGA.

Andrzej Duda jest kolejnym europejskim politykiem spotykającym się w ostatnim czasie z byłym prezydentem USA. Na początku kwietnia z Donaldem Trumpem rozmawiał szef brytyjskiej dyplomacji David Cameron. Miesiąc wcześniej gościem Trumpa w rezydencji Mar-a-Lago był premier Węgier Viktor Orban.

Spotkanie Duda-Trump. Tematami Ukraina, Bliski Wschód i wydatki na armię

"Obaj prezydenci, którzy są wielkimi przyjaciółmi, omówili propozycję prezydenta Dudy, aby państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność do poziomu 3 proc. Rozmawiali także o wojnie między Rosją a Ukrainą, konflikcie z udziałem Izraela na Bliskim Wschodzie i wielu innych tematach związanych z osiągnięciem pokoju na świecie" - głosi komunikat sztabu Donalda Trumpa.

Jak czytamy, spotkanie w Trump Tower trwało dwie i pół godziny, a były prezydent USA wspominał też swoją podróż do Polski z 2017 roku.

"Donald Trump pochwalił Polaków za niezłomną obronę swojej suwerenności i zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa granic Europy przed wszelkimi zagrożeniami" - napisano w komunikacie po spotkaniu z polskim prezydentem. Dodano, że Donald Trump "jest wielkim fanem Polski i Polaków".

Czytaj także:

IAR/Karol Darmoros/pg/pb

Polecane

Wróć do strony głównej