Hodowla diamentów kwitnie w najlepsze. Dominują Chiny

2024-04-18, 12:12

Hodowla diamentów kwitnie w najlepsze. Dominują Chiny
Polacy chcą diamentów, nawet z laboratorium.Foto: Shutterstock/ Bjoern Wylezich

Koniunktura na kamienie szlachetne nie słabnie, dlatego globalny rynek coraz częściej zalewają sztucznie wyhodowane diamenty. Dominują w tym Chiny.

Średnia cena jednego karata diamentu wysokiej jakości (tzw. IF lub VVS) w 2023 roku wynosiła około 5000-5500 dolarów, co przekłada się na mniej więcej 20 000-25 000 złotych.

Diamenty to klejnoty, które od wieków fascynują ludzi swoją niezwykłą urodą i twardością. Jednak ich wartość i popularność zmieniały się na przestrzeni dziejów.

W starożytnym Egipcie diamenty były cenione jako symbole wieczności i nieśmiertelności. Uważano, że mają magiczną moc. W Indiach diamenty były wykorzystywane jako amulety ochronne i zdobienia władcy.

W Europie w średniowieczu diamenty były rzadkie i dostępne tylko dla najbogatszych. Były symbolem władzy i prestiżu. W XIII wieku w Wenecji pojawiła się technika szlifowania diamentów, co zwiększyło ich blask i popularność.

Prawdziwa era diamentów rozpoczęła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Odkrycie kopalni diamentów w Brazylii i Południowej Afryce spowodowało znaczny wzrost podaży.Diamenty stały się bardziej dostępne, ale wciąż były luksusowym towarem.

W 1947 roku firma De Beers wprowadziła hasło "A diamond is forever" (Diament jest wieczny), co przyczyniło się do wzrostu popularności diamentów zaręczynowych.

W latach 80. i 90. XX wieku pojawiła się kontrowersja związana z tzw. “krwawymi diamentami” (diamentami finansującymi konflikty zbrojne).

Obecnie diamenty są cenione zarówno jako ozdoby, jak i inwestycje. Rynek diamentów jest dynamiczny, a ceny zależą od jakości, wagi, koloru i innych czynników.

Powstawanie diamentów naturalnych

Diamenty naturalne powstają w wyniku bardzo długiego procesu geologicznego, który zachodzi głęboko pod powierzchnią Ziemi. Proces ten zaczyna się od występowania węgla w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, typowych dla głębokich warstw skorupy ziemskiej.

Diamenty formują się z węgla podczas tzw. procesu "metamorfozy diamentowej" lub w procesie krystalizacji w magmowych intruzjach. W pierwszym przypadku węgiel jest narażany na skrajne warunki ciśnienia i temperatury, co powoduje jego przekształcenie w strukturę diamentową. Natomiast w drugim przypadku diamenty formują się w wyniku krystalizacji z magmy.

Procesy te wymagają specyficznych warunków geologicznych, które są rzadkie na Ziemi. Dlatego diamenty naturalne są cenne i trudno dostępne. Współcześnie część diamentów pozyskuje się również z kopalni otwartych i głębinowych, co pozwala na ich szerszą dostępność, ale diamenty naturalne wciąż pozostają bardzo wartościowymi kamieniami szlachetnymi.

Produkcja sztucznych diamentów

Diamenty można również wyhodować. Globalny rynek diamentów hodowanych laboratoryjnie został wyceniony na 24,0 mld USD w 2022 r. i przewiduje się, że osiągnie 59,2 mld USD do 2032 r.

Wzrost dochodów rozporządzalnych i poprawa standardów życia konsumentów w krajach rozwijających się wraz ze wzrostem popularności dóbr luksusowych.

Według Rady Promocji Eksportu Klejnotów i Biżuterii (GJEPC) Chiny są największym producentem diamentów hodowanych w laboratorium (LGD), wytwarzając 3 miliony karatów, podczas gdy Singapur i USA zajmują trzecie miejsce z 1 milionem karatów każdy. Eksport polerowanych LGD z Indii rośnie o około 55 proc. rocznie, stanowiąc około 6,2 proc. eksportu naturalnych polerowanych diamentów.

Diamenty laboratoryjne są o około 20-30 proc. tańsze niż ich naturalne odpowiedniki. Mimo że nie ma widocznych różnic między nimi, to różnica w cenie jest odczuwalna. Dlatego coraz więcej osób wybiera diamenty wytwarzane w laboratoriach jako alternatywę dla tradycyjnych diamentów

Czytaj także:

PR24/IAR/Rzeczpospolita/PAP/mib


Polecane

Wróć do strony głównej